Dom

Warzywa, zioła, kwiaty - co siejemy w maju?

2022.05.06 09:08
Maj to dość specyficzny miesiąc, ponieważ w ciągu dnia jest już ciepło, ale w nocy jeszcze mogą wystąpić przymrozki. Dlatego warto dowiedzieć się, co najlepiej siać w tym miesiącu - zarówno do gruntu, jak i do balkonowych doniczek.
Warzywa, zioła, kwiaty - co siejemy w maju?
Fot: Malwina Witkowska

W maju można sadzić do gruntu kupioną lub przygotowywaną samodzielnie w lutym i marcu rozsadę roślin jednorocznych. Wówczas na rabatę można posadzić kwiaty takie jak: bratki, aksamitka, smagliczka, aster chiński, czarnuszka, kocanki ogrodowe, tujałka oraz lwia paszcza.

Natomiast w drugiej połowie maja sadzimy do ziemi rozsadę m.in. petunii, werbeny, żeniszka, lobelii, begonii, słoneczników, szarłat, dalii, pacioreczników, celozji, szałwii, aksamitek, heliotropu peruwiańskiego, niecierpków, zatrwianu, cynii, ślazówki, smagliczki nadmorskiej, tytoniu, penstemonu ogrodowego, tunbergii oskrzydlonej, czy pnącej kobei. W maju sadzimy także do ziemi w ogrodzie byliny cebulowe i bulwiaste niezimujące w gruncie, takie jak: begonie bulwiaste, błonczatki, eukomisy, galtonie czy mieczyki.

Początek maja to przede wszystkim czas wysiewania rozsad warzyw. W tym czasie pod osłonami można sadzić warzywa lubiące ciepło, np. ogórki, pomidory i paprykę. Jeśli chodzi o zioła można sadzić m.in. bazylię, rukolę oraz koper. Maj to także termin wysiewu do gruntu np. buraków ćwikłowych, kopru, kalarepy i rzodkiewki. Bardziej wrażliwe na spadki temperatur warzywa siejemy w drugiej połowie maja, są to np. cukinia, dynia czy patisony. Po 15 maja lub nawet pod koniec miesiąca, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków wysadzamy na miejsce stałe do gruntu rozsady np. pora, selera, pomidora, ogórka, czy sałaty.

Jeżeli chodzi o kwiaty ozdobne, najlepszym momentem na sadzenie bylin jest maj. Wówczas na rabaty wieloletnie można posadzić: krwawnik ogrodowy, tawułka, ostróżka, języczka, dzwonek ogrodowy, jukę karolińską, parzydło leśne, jastrun, alstromerie, rozchodniki czy kocimiętkę. W dowolnym momencie przez cały maj, można systematycznie dosadzać między kwiaty funkie, tojady i pysznogłówki. Pod koniec miesiąca najlepiej sadzić: złocienie, szczawiki i irezynę.

Osoby mieszkające w bloku z balkonem mogą posadzić w nim wybrane rośliny lub zioła. W maju do skrzynek na balkonach można sadzić piękne pelargonie, a po drugiej połowie lub pod koniec miesiąca można bez obaw o przymrozki obsadzać pojemniki np. szałwiami, lwimi paszczami, begoniami, koleusami, niecierpkami czy lobeliami. Na balkonach świetnie sprawdzą się także popularne kwiaty, takie jak: petunia, surfinia, fuksja, czy kobea pnąca. Kocimiętka czy dzwonek to rośliny wieloletnie, które również można sadzić w skrzynkach czy doniczkach balkonowych. Natomiast bluszczyk kurdybanek jest szczególnie polecany na balkony zacienione. Jeśli chodzi o zioła - na balkonach świetnie się sprawdzą: lubczyk, kolendra, majeranek, mięta, rozmaryn, pietruszka, bazylia i koper.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

970 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39