Wasilkowski magistrat coraz bardziej cyfrowy

2022.06.02 11:05
Mieszkańcy gminy Wasilków nie raz udowodnili, że chcą aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciach dotyczących zarówno miasta, jak i całej gminy. Teraz będą mogli to robić bez wychodzenia z domu.
Wasilkowski magistrat coraz bardziej cyfrowy
Fot: UM Wasilków

Od 1 czerwca mieszkańcy Wasilkowa mogą składać wnioski do budżetu obywatelskiego. Po raz pierwszy mogą to zrobić również online przez platformę konsultacyjną CitizenLab, którą gmina wdraża wraz z Fundacją SocLab w ramach programu "e-DEMOKRACJA. Mieszkańcy mają moc!". W Urzędzie Miejskim w Wasilkowie miała miejsce inauguracja platformy.

- Dlaczego zdecydowałem się na wprowadzenie platformy w Wasilkowie? – pytał burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz. - Otóż dlatego, że mamy bardzo scyfryzowaną społeczność w naszej gminie. W przeprowadzonym Spisie Powszechnym okazało się, że jesteśmy najbardziej scyfryzowaną gminą województwa podlaskiego. Odebraliśmy właśnie nagrodę prezesa GUS-u z tego tytułu. Nasi mieszkańcy są generalnie zaangażowani w mediach społecznościowych. Również jeśli chodzi o loterię podatkową udział naszych mieszkańców wynosi ponad 30% łącznej liczby podatników podatku PIT. Świadczy to o tym, że społeczność jest aktywna i zaangażowana i chce uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach dotyczących miasta i gminy Wasilków - dodał.

Z kolei jak zaznaczyła wiceburmistrz Dominika Jocz, w materiałach przygotowanych wspólnie z Fundacją SocLab widnieje hasło "Czy w Wasilkowie może być po mojemu? Odpowiedź jest jedna: Tak, jeśli zabierzesz głos". Dlatego gmina chce zachęcać mieszkańców, by zabierali głos w organizowanych konsultacjach.

- Dzięki platformie osoby starsze, chore czy w jakiś sposób niepełnosprawne będą mogły nadal być zaangażowane i aktywne w życiu społecznym – mówiła Anna Biegańska ze stowarzyszenia Aktywni 50+ i wiceprzewodnicząca Rady Seniorów. - Na moim przykładzie powiem jakie korzyści platforma może przynieść: zwiększy się moje zaangażowanie obywatelskie, bo podnoszę wiedzę o moim mieście i mojej gminie w zakresie spraw publicznych, uczestniczę w innowacji, bo platforma jest dużą innowacją, a to daje możliwość osobistego rozwoju, uczestniczę w życiu obywatelskim nie ruszając się z domu – sprawnie szybko i wygodnie, a przy okazji doskonalę swoje umiejętności cyfrowe.

W obecnych czasach ludzie są zapracowani, a przez pandemie wiele osób przyzwyczaiło się do załatwiania wielu spraw online.

- Każdy z nas ceni sobie każdą minutę dnia pracującego, a w weekendy chcielibyśmy odpocząć. Dlatego też weekend jest równie dobrym dniem do załatwienia spraw urzędowych. Jeżeli chcielibyśmy być osobami aktywnymi społecznie, możemy zgłaszać nasze pomysły i zachęcać do głosowania na nie. Takie możliwość daje nam właśnie budżet obywatelski. W roku ubiegłym byłam wnioskodawczynią budżetu obywatelskiego wraz z koleżanką i większość głosów zdobyłyśmy właśnie przez internet - powiedziała Magdalena Malinowska, ambasador projektu platformy z ramienia mieszkańców.

Platforma jest dostępna pod adresem www.twojwasilkow.pl. Mieszkańcy gminy Wasilków, którzy chcą wziąć udział w konsultacjach społecznych muszą się zarejestrować.

- Warto to uczynić gdyż dzięki temu można aktywnie uczestniczyć w życiu gminy i wpływać na realizowane przez nią program - zachęca wasilkowski magistrat.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1344 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39