Wąsy promują Męski Listopad. Panowie mogą skorzystać z darmowych badań

2022.11.08 13:34
Ruszyła akcja Męski Listopad, która ma zachęcić panów do wykonywania badań profilaktycznych. Udział w inicjatywie bierze Białostockie Centrum Onkologii.
Wąsy promują Męski Listopad. Panowie mogą skorzystać z darmowych badań
Fot: J. Fiedoruk

Listopad na całym świecie uznany jest za miesiąc, w którym w sposób szczególny integrujemy się z chorymi na nowotwór gruczołu krokowego i jąder. Symbolem tego miesiąca, który ma jednocześnie przypominać o konieczności wykonywania badań profilaktycznych są bujne wąsy.

Jak co roku, panowie, którzy chcą promować akcję ogolili swoje brody pozostawiając jedynie zarost tuż nad nosem.

- Nasza akcja ma na celu zachęcenie panów do badań profilaktycznych. Wzorem lat poprzednich wiemy, że takie akcje przynoszą bardzo dużą korzyść. Zachęcamy do badań, bo wczesne badania ratują nam życie – mówi dr Dorota Elżbieta Kazberuk, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Białostockim Centrum Onkologii.

W ramach akcji Męski Listopad, pod hasłem #szybcyizdrowi Białostockie Centrum Onkologii zaprasza panów po 40. roku życia na darmowe badania PSA, które oznacza poziom markera nowotworowego i wykrywa raka gruczołu krokowego. W przypadku nieprawidłowości pacjent zostanie objęty dalszą diagnostyką i leczeniem.

- Szanowni Panowie zwracam się do Was, nie wstydźcie się, badajcie się. Ja też już jestem po badaniu, naprawdę trzeba przełamać wszelkie lody, cały wstyd. Z tego powodu, że sprawa jest bardzo poważna, ta praktyka jest bardzo konieczna. Chcę też ze swojej strony wszystkich panów bardzo serdecznie zaprosić i podziękować jednocześnie całemu personelowi medycznemu za tak wspaniałą akcję. Powinniśmy się w nią włączać ponad wszelkimi podziałami, ponad statusem społecznym, bo dziś jest ten Męski Listopad i powinniśmy zadbać o to, by nie tylko dbać o kobiety, ale o nas, mężczyzn – mówi marszałek województwa Artur Kosicki.

Profilaktyka jest szansą na szybkie wyleczenie

Profilaktyka daje szanse na wykrycie i całkowite wyleczenie nowotworu. Wczesne zgłoszenie się do badania urologicznego i rozpoznanie choroby, najczęściej raka gruczołu krokowego jest bardzo ważne. Lekarze przypominają – nowotwór nie boli, a jeśli już się pojawiają dolegliwości bólowe, to stadium choroby jest zaawansowane.

- Jestem ambasadorem tej akcji od kilku lat. To już kolejny rok, kiedy w listopadzie myślimy o tym, co jest najważniejsze dla mężczyzn. Profilaktyka jest najważniejsza. Nasze hasło to szybcy i zdrowi, szybcy, bo szybko reagujemy, a zdrowi, bo reagujemy – mówi Jarosław Kazberuk, kierowca rajdowy i ambasador Męskiego Listopada.

W tym roku w poradni urologicznej BCO przyjęto około 8,5 tys. panów, z czego 4 tys. były to konsultacje spowodowane zaburzeniami mikcji, częstszym oddawaniu moczu. Około 2,5 tys. pacjentów to byli chorzy na raka gruczołu krokowego. Z tego powodu w tym roku wykonano około 110 operacji, w tamtym roku w analogicznym czasie było ich o kilkadziesiąt mniej.

Osoby, które chciałyby skorzystać z darmowych badań mogą zapisywać się pod numerem tel. 85 664 68 88. Badania będą przeprowadzane w Izbie Przyjęć BCO w soboty (5, 12, 26 listopada).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39