Ważna informacja dla podróżnych: zaczął obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy pociągów

2024.06.11 07:15
W całej Polsce - włączając w to województwo podlaskie - zmienił się rozkład jazdy pociągów. Jak prezentuje się wakacyjna oferta? Czy przygotowano nowości, a może specjalne zniżki? Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły.
Ważna informacja dla podróżnych: zaczął obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy pociągów
Fot: ESD

POLREGIO

Białystok - Waliły

W ramach korekty rozkładu jazdy POLREGIO kursowanie rozpoczęły pociągi na trasie Białystok – Waliły. Jak w latach poprzednich, w każdy weekend składy "Poleski" i "Radunin" będą odjeżdżały z Białegostoku o godzinie 9.00 i 16.05, a z Walił o godzinie 10.25 i 17.08.

Pociągi będą kursowały aż do 29 września i dodatkowo 15 sierpnia.


Białystok - Suwałki

Nowością w tym sezonie letnim będzie dodatkowe połączenie na trasie Białystok – Suwałki. Pociąg "Necko" będzie kursował w piątki, soboty i niedziele począwszy od 5 lipca do 31 sierpnia.

Odjazd ze stacji Białystok zaplanowano na godzinę 16.27, przyjazd do Suwałk na godzinę 18.37. W trasę powrotną pociąg wyruszy o godzinie 19.04 i przyjedzie do Białegostoku o godz. 21.10. Szczegółowe informacje w rozkładzie jazdy.


Zmiany w rozkładzie z powodu modernizacji linii Rail Baltica

W związku z rozpoczęciem kolejnej fazy prac modernizacyjnych w obrębie stacji Białystok, w dniach 17 czerwca – 1 lipca na przystanku osobowym Białystok Zielone Wzgórza nie będzie czynny tor 3 przy peronie II.

To oznacza, że w tych dniach wszystkie pociągi kursujące do/z Czeremchy i Hajnówki, a także pociąg relacji Kuźnica Białostocka – Ełk nie będą miały postoju na tym przystanku.

Pozostałe pociągi do/z Ełku oraz pociągi na trasie Białystok – Szepietowo – Czyżew i Białystok – Łapy – Ostrołęka będą się zatrzymywały.

- Na dzień 29 sierpnia zarządca infrastruktury zaplanował wykonanie prac związanych z modernizacją białostockiego węzła kolejowego. Z tego powodu na odcinku Białystok – Wasilków na jedną dobę zostanie całkowicie wstrzymany ruch pociągów. Za wszystkie pociągi kursujące w relacjach do/z Suwałk i Kuźnicy Białostockiej zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza - informuje Renata Gerasimiuk z Podlaskiego Zakładu POLREGIO S.A.

Autobusy komunikacji zastępczej będą kursowały na trasie Białystok dworzec kolejowy – Wasilków przystanek kolejowy. W Wasilkowie będzie zmiana środka transportu z autobusu na pociąg lub odwrotnie. Będzie się to wiązało z wcześniejszymi odjazdami ze stacji początkowych lub późniejszymi przyjazdami do stacji końcowych.

- Prosimy o dokładne sprawdzenie rozkładu jazdy na ten dzień. Przypominamy, że przejazd w autobusach komunikacji zastępczej oznakowanych logo POLREGIO, odbywa się na podstawie biletów kolejowych. Nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków - dodaje Renata Gerasimiuk.


Zmiany za pozostałych trasach - do Ostrołęki, Czyżewa, Czeremchy

Zmiana rozkładu jazdy dotyczy niemal wszystkich pociągów POLREGIO kursujących na Podlasiu. W większości są to zmiany godzin kursowania od kilku do kilkunastu minut.

Największa zmiana godzin kursowania dotyczy pociągu do Ostrołęki odjeżdżającego obecnie z Białegostoku o godzinie 16.40, który teraz odjeżdża 28 minut później, tj. o godzinie 17.18.

Wcześniej natomiast, o 16 minut, odjeżdża pociąg powrotny z Ostrołęki do Białegostoku - nie o godzinie 19.38, lecz o 19.22.

Na stacji Ostrołęka zachowane będą dogodne skomunikowania w kierunkach: Chorzele, Olsztyn, Tłuszcz. Na tej trasie, wraz z korektą rozkładu jazdy, zostanie uruchomiony nowy przystanek osobowy w miejscowości Kurpie, położony pomiędzy Śniadowem i Ostrołęką.

O 22 minuty wcześniej odjeżdża pociąg z Białegostoku do Czyżewa - nie o godzinie 19.52, a o godzinie 19.30.

Wieczorny pociąg relacji Białystok – Czeremcha odjeżdża zaś o godzinie 19.15, ale w dniach 17 czerwca – 1 lipca jego odjazd został przesunięty o 30 minut później, na godz. 19.45.

Przed podróżą należy zapoznać się z rozkładem jazdy prezentowanym na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach internetowych Polregio i Portalu Pasażera. Ponadto informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem infolinii POLREGIO 22 474 00 44 (czynnej całą dobę).PKP INTERCITY

W życie weszła także wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów PKP Intercity.

W trakcie wakacji utrzymana zostanie dotychczasowa oferta dla województwa podlaskiego. Do i z Białegostoku kursować będzie 14 par pociągów, z czego 13 składów zatrzyma się w Warszawie. W stolicy mieszkańcy Podlasia będą mogli przesiąść się do pociągów kursujących po całej Polsce.

Osoby chcące dostać się bezpośrednio nad polskie morze mogą skorzystać z dwóch pociągów do Trójmiasta: IC Rybak oraz TLK Biebrza, a także z IC Podlasiak relacji Suwałki – Świnoujście, który po drodze zatrzyma się w Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie oraz Międzyzdrojach.

TLK Biebrza zapewni również dojazd z Białegostoku na Mazury, zatrzymując się w drodze nad morze w Grajewie, Ełku, Piszu czy Olsztynie.

Natomiast składami IC Baczyński, IC Dąbrowska oraz IC Słowacki pasażerowie z województwa podlaskiego mogą udać się do Wrocławia oraz Łodzi. Do tego pierwszego miasta pasażerów zabierze także IC Fredro i IC Nałkowska.

Na wypoczynek do Krakowa, skąd w łatwy sposób można kontynuować podróż do Zakopanego, chętnych zabierze pociąg IC Hańcza. W drugą stronę pociąg pojedzie do Mockavy, gdzie jest skomunikowany ze składem kolei litewskich do Kowna i Wilna.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych infrastruktury kolejowej

Przywrócono przepustowość stacji Warszawa Centralna oraz linii średnicowej w aglomeracji warszawskiej (Warszawa Centralna – Warszawa Zachodnia). Oznacza to, że prawie wszystkie pociągi dalekobieżne zatrzymują się w centrum Warszawy, a jedynie 39 pociągów nadal kursuje do lub przez stację Warszawa Gdańska. PKP Intercity przypomina, aby dokładnie sprawdzać stacje przyjazdu i odjazdu połączeń do/z Warszawy.

W okresie wprowadzania nowej korekty rozkładu jazdy do dyspozycji pasażerów, na największych dworcach w Polsce, będą informatorzy mobilni. Pomogą oni podróżnym ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Informacje o rozkładzie jazdy oraz aktualne komunikaty dostępne są na stronie PKP Intercity. Dla pasażerów funkcjonuje także ogólnodostępny numer infolinii PKP Intercity. Infolinia ta dostępna jest pod numerem telefonu +48 22 322 22 22 całodobowo przez 7 dni w tygodniu dla abonentów krajowych i zagranicznych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1428 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39