1274 osób online

Weekend seniora z kulturą. Dokąd pójść, co zobaczyć?

2022.09.27 11:28
1-2 października przypada "Weekend seniora z kulturą". Kampania przygotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, skierowana jest do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Co przygotowały białostockie instytucje z tej okazji?
Weekend seniora z kulturą. Dokąd pójść, co zobaczyć?
Fot: Dom Kultury "Śródmieście"

Akcja "Weekend seniora z kulturą" ma zachęcić starsze osoby do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Dom Kultury "Śródmieście"

Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku przyłączył się do ogólnopolskiej akcji. W jej ramach – w sobotę (1.10) – seniorzy będą mogli bezpłatnie zwiedzić wystawę "Impresje baletowe" Joanny Sawickiej.

Na prezentowanych na wystawie "Impresje baletowe" pracach, tancerki z Ogniska Baletowego prowadzonego przez Oksanę Prus są przedstawione w eteryczny, zwiewny sposób. Ich zdjęcia przeplatają się z motywami roślinnymi i naturą.

Skąd pomysł na takie przedstawienie tematu?

– Taniec fascynuje mnie od dłuższego czasu. Chciałam pokazać ruch i piękno ciała podczas tańca. Z kolei balet kojarzył mi się z przyrodą, pięknem i kolorem. Stąd pomysł, by naturę wpleść do baletowego cyklu fotografii. Mam nadzieję, że na tych zdjęciach młode tancerki się sobie spodobają – mówi Joanna Sawicka, autorka zdjęć.

Wystawę "Impresje baletowe" seniorzy będą mogli obejrzeć bezpłatnie w sobotę (1.10), w godz. 10:00-16:00. Ekspozycja jest prezentowana w sali wystawowej Domu Kultury "Śródmieście" w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro).

Muzeum Podlaskie

W sobotę (1.10) o godz. 13:00 Muzeum Podlaskie zachęca do zwiedzanie kuratorskiego wystawy stałej - "Galerii Malarstwa Polskiego" oraz wystawy czasowej - "Kwiaty Europy. Najcenniejsze dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego" w siedzibie głównej w Ratuszu w Białymstoku.

"Galeria Malarstwa Polskiego" to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku można podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Natomiast wystawa "Kwiaty Europy" to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego.

Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz "Kordegarda małp" z kręgu Davida Teniersa Młodszego.

Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także liczne wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelana z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.

Wstęp na wystawy to koszt 2 zł/os.

Muzeum Historyczne w Białymstoku zaprasza seniorów w weekend (1-2.10) o godz. 11:00 na zwiedzanie z przewodnikiem wystaw stałych "Białystok - makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym - Wersal Północy wśród dźwięków i świateł", "Odzyskana historia. Hotel Ritz" oraz "W białostockiej kamienicy".

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób. Zapisy na wydarzenie przyjmowane są pod nr telefonu +48 517 484 349. Wstęp: 2 zł/os.

Zaś w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, ul. Świętojańska 17 w niedzielę (2.10), o godz. 15:00 odbędzie się oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej "Alfons Karny. Opus Vitae".

Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich. Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej. Wstęp kosztuje 2 zł/os.

Warto także w ten weekend rozważyć propozycję Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. To tutaj w sobotę oraz w niedzielę o godz. 12:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej "Ekspozycja wnętrz pałacowych XVIII–XIX w."

Prezentowana obecnie ekspozycja w Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest wypadkową pomiędzy wyglądem XVIII i XIX-wiecznych wnętrz mieszkalnych a wymogami wystawienniczymi. Parter zajmuje ekspozycja mebli, obrazów i drobnych wyrobów rzemiosła artystycznego, mieszczących się w ramach chronologicznych XVIII wieku. Piętro (o odmiennym od oryginalnego podziale wnętrza) zawiera kolekcję mebli polskich, w stylu francuskim i angielskim, z przełomu XVIII/XIX wieku oraz I połowy XIX wieku. Ekspozycję uzupełniają liczne rzeźby, wyroby ze szkła i porcelany słynnych wytwórni europejskich, zegary, świeczniki i dywany.

Z pierwotnego wyposażenia pałacu zachowały się jedynie 2 płyty kominkowe z Gryfem Branickich i Ciołkiem Poniatowskich, które prezentowane są w dawnych apartamentach Branickich, tam też znajdują się portrety właścicieli rezydencji oraz osób z nimi związanych: królów Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz generała Stanisława Mokronowskiego. Koszt zwiedzania to 2 zł/os.

Muzeum Ikon w Supraślu w niedzielę (2.10), o godz. 10:00 organizuje dla seniorów spotkanie z cyklu "Sztuka Ikony" poświęcone ikonom maryjnym prezentowanym na wystawie czasowej "Błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia..." Słynące łaskami ikony na Podlasiu.

Ikony maryjne były i wciąż pozostają jednym z najcenniejszych skarbów, stanowiąc pewnego rodzaju realizację proroczych słów Maryi: "Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny" [Łk 1, 48-49].

Magnificat stał się inspiracją tytułu oraz wystawy. W czasie spotkania zostanie przedstawiona ikonografia, historia i kult czczonych podlaskich ikon Matki Bożej: z Drohiczyna, Hodyszewa, Bielska Podlaskiego, Brańska, Hodyszewa, Juchnowca Kościelnego, Leśnej Podlaskiej, Różanegostoku, Strabli oraz Wasilkowa. Pośród prezentowanych zabytków znajdują się wizerunki datowane od XVII do XX wieku. Najstarsza z prezentowanych ikon Matki Bożej datowana jest na rok 1640 i pochodzi z prawosławnej parafii pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Drohiczynie. Wstęp: 2 zł/os.

Natomiast Muzeum w Tykocinie 1 i 2 października o godz. 13:00 zaprasza na spacer historyczny "Rzeczne miasto portowe – Tykocin".

Uczestnicy spaceru w towarzystwie pracowników Muzeum w Tykocinie udadzą się szlakiem nowo powstałej ścieżki edukacyjnej wzdłuż brzegu rzeki Narwi. Przewodnim motywem opowieści będzie rola portu tykocińskiego w polityce gospodarczej Branickich na Podlasiu oraz unikalny układ przestrzenny Tykocina, który sprawił, ze miasto zostało wpisane na ogólnopolską listę Pomników Historii. Koszt uczestnictwa to 2 zł/os.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim w niedzielę (2.10), o godz. 12:00 zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa", połączone z podstawowym szkoleniem z fotografowania telefonem komórkowym oraz smartfonem.

W 2022 roku przypadają dwie ważne rocznice związane ze znakomitym fotografikiem Wiktorem Wołkowem: osiemdziesiąta rocznica urodzin oraz dziesiąta rocznica śmierci artysty. Założeniem wystawy jest ukazanie zwiedzającym bogatego dorobku Wiktora Wołkowa poprzez połączenie klasycznej prezentacji zdjęć z pokazem przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii, wzbogacenie tradycyjnego przekazu o dźwięk i efekty wizualne. Na wystawie prezentowane są wybrane fotografie artysty oraz elementy jego warsztatu.

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób. Można się zapisać pod nr telefonu: + 48 509 336 841
Wstęp: 2 zł/os.

Galeria Arsenał

Galeria Arsenał w Białymstoku także włącza się w obchody "Weekendu seniora z kulturą". Osoby powyżej 60. roku życia będą mogły bezpłatnie zwiedzić wystawę "Świat nie wierzy łzom: Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia" w sobotę oraz w niedzielę, w godz. 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).

Wystawa "Świat nie wierzy łzom. Nostalgia i trauma w sztuce Białegostoku i Podlasia" prezentuje prace urodzonych w latach 80. i 90. artystek i artystów pochodzących z regionu – w tym dzieła z Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. To pierwszy tak obszerny przegląd sztuki wywodzących się z Podlasia przedstawicielek i przedstawicieli tego pokolenia, z których większość bezpowrotnie wyjechała stąd w celu zdobycia edukacji artystycznej.

W swojej twórczości przywołują one/oni m.in. wspomnienia z dzieciństwa i historie rodzinne, jak również symbole i stereotypy kształtujące wizerunek regionu – by spojrzeć na nie na nowo, odkrywając ambiwalentną sieć znaczeń, z których utkane są podlaskie historie.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zachęca do przybycia seniorów w niedzielę (2.10), o godz. 12:00 na spotkanie dotyczące zastosowania ziół w kuchni i medycynie.

Spotkanie rozpocznie się prelekcją magister farmacji Ewy Cyżewskiej "Ziołolecznictwo dawniej i dziś", następnie zdobytą wiedzę można będzie wykorzystać w praktyce. Uczestnicy wezmą udział w pokazie przyrządzania octów ziołowych i warsztatach przygotowywania mieszanek z ziół o konkretnych właściwościach: przyspieszających trawienie, uspokajających, poprawiających odporność.

W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej wstęp na spotkanie jest bezpłatny, trzeba tylko wcześniej zgłosić gotowość udziału. Telefonicznie (nr.: 509 336 816 lub 85 743 60 82 w. 24) albo pocztą elektroniczną (e-mail: edukacja@pmkl.pl).

Muzeum Wojska w Białymstoku

1-2 października także Muzeum Wojska włącza się w obchody "Weekendu seniora z kulturą". Starsze osoby będą mogły bezpłatnie zwiedzić wystawy, a dodatkowo w oba dni o godzinie 13:00 będzie można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2022 CMG, Białystok
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
zamknij X
TA STRONA UŻYWA COOKIES. Dowiedz się więcej o celu ich używania i polityce cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.