"Weekend seniora z kulturą" w Białymstoku. Co jest w planach?

2023.09.27 10:03
Nadchodzi "Weekend seniora z kulturą". Starsze osoby mogą skorzystać z bezpłatnych atrakcji.
"Weekend seniora z kulturą" w Białymstoku. Co jest w planach?
Fot: Pixabay.com

"Weekendu seniora z kulturą" to akcja, która jest realizowana w całym naszym kraju, a została zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym kraju.

Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji weźmie udział ponad 500 instytucji kulturalnych z całej Polski, oferując seniorom szeroki zakres atrakcji, takie jak muzealne oprowadzania, spacery tematyczne, wystawy, spektakle, projekcje filmów, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, a nawet zajęcia gimnastyczne, taneczne i podróże w świecie wirtualnym. W ubiegłorocznej edycji, z ofert instytucji kultury skorzystało ponad 30 tys. seniorów. W naszym województwie na liście instytucji zaangażowanych w tegoroczny "Weekendu seniora z kulturą" znalazło się 26 miejsc, z czego 10 jest w Białymstoku.

Piątek (29 września)

Od piątku (29 września) do niedzieli (1 października) w Muzeum Wojska w Białymstoku, wszystkie osoby które ukończyły 60 lat, będą mogły bezpłatnie zwiedzić obecne tam wystawy. W tych samych dniach, Galeria Arsenał w Białymstoku oferuje bezpłatne zwiedzanie ekspozycji: "Najważniejsze jest pierwsze wrażenie" autorstwa Marty Romankiv oraz "Mechica" Zuzanny Hertzberg. Galeria Arsenał w Białymstoku planuje także w piątek warsztaty kulinarne "Kuchnia Dietojarska Fani Lewando", które poprowadzi Alessia Di Donato.

Przez cały piątkowy dzień w Podlaskim Instytucie Kultury będzie można zwiedzić wystawę "Spojrzenie" grupy twórczej FOTOspółdzielnia w Galerii PIK. Oprócz tego, w godzinach porannych planowane są warsztaty z fotografii kreacyjnej dla seniorów, a po południu odbędzie się występ Kabaretu Szpilka. Książnica Podlaska z kolei planuje tego dnia potańcówkę skierowaną do seniorów, którzy będą mogli bawić się przy utworach znanych i lubianych.

Sobota (30 września)

W Muzeum Podlaskim w Białymstoku na Rynku Kościuszki odbędzie się oprowadzanie po "Galerii Malarstwa Polskiego", natomiast Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej. Tego dnia, w Książnicy Podlaskiej w planach są warsztaty zielarskie pt. "Niezłe ziółko", które poprzedzi wykład "Mydła i maści ziołowe".

W Domu Kultury "Śródmieście" odbędzie się tego dnia zwiedzanie wystawy "Ubytki" autorstwa Karola Więcha. W tym samym dniu będzie można wziąć udział w spotkaniu z twórcą pt. "Thermism – nowy kierunek w sztuce" oraz w autorskim oprowadzaniu po wystawie.

Niedziela (1 października)

W ostatni dzień "Weekendu seniora z kulturą", chętni mogą wybrać się do Galerii im. Sleńdzińskich, gdzie planowane są warsztaty, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z możliwościami i podstawami grafiki warsztatowej. Na zajęciach, przy pomocy roślin i farby graficznej powstaną prace inspirowane naturą. Białostocki Teatr Lalek oferuje tego dnia seniorom możliwość bezpłatnego udziału w czytaniu bajek przygotowanym przez dramatopisarkę Martę Guśniowską, a przy okazji, będzie można także zwiedzić legendarną Piwnicę Lalek.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku na Rynku Kościuszki planuje tego dnia warsztaty malowania pastelami, a w Muzeum Historycznym w Białymstoku odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym". Oprócz tego, w Muzeum Wojska w Białymstoku w godzinach południowych w planach jest specjalne zwiedzanie ekspozycji z profesjonalną obsługą przewodnicką.

Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała na ten dzień spotkanie autorskie z Michałem Hellerem, recital artystów OiFP oraz wycieczki po niedostępnych na co dzień zakamarkach Opery. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić wystawę fotograficzną "Alternatively" oraz wystawę kostiumów scenicznych z operetki "Wesoła wdówka" Franza Lehára.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1217 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39