Wertep Festiwal - wędrujący teatr w regionie Puszczy Białowieskiej

2019.07.20 08:10
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep powraca. Kolejna, 11. edycja zaplanowana jest na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.
Wertep Festiwal - wędrujący teatr w regionie Puszczy Białowieskiej
Fot: Wertep

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep już 11. raz odbędzie się na Podlasiu. Od dziesięciu lat festiwalowi towarzyszy jeden cel – dzielenie się sztuką. Dlatego też przybrał on formę teatru wędrującego. W tym roku Honorowy Patronat nad festiwalem objął Andrzej Duda, prezydent RP.

Gdzie pojawi się Wertep?

Przez sześć dni (26-28 lipca oraz 2-4 sierpnia) festiwal zawita do mniejszych i większych miejscowości. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć artystów m.in. w Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Starym Dworze (Narewka), Narwi, Kleszczelach i Dubiczach Cerkiewnych.

Codziennie od godz. 14.00 dzieci i dorośli będą uczestniczyć w warsztatach i przedstawieniach. Przy każdej edycji liczba zagranych spektakli sięga od 60 do 90. Publiczność będzie miała szansę spotkania artystów o różnych kulturach i tradycjach narodowych. Do naszego regionu przyjadą artyści m.in. z Włoch, Hiszpanii, Argentyny, Rosji. Nie zabraknie artystów również z Polski.

Teatr dla młodszych i starszych

W programie zawarte są: bajki dla dzieci, spektakle plenerowe, przedstawienia salowe i koncerty. Na Wertep przyjadą artyści sztuki lalkarskiej i cyrkowej. W tym roku szczególnie najmłodsi widzowie zobaczą m.in. inscenizacje "Calineczki" H.Ch. Andersena, "Pan Drops i jego trupa" Jana Brzechwy, fragmenty szekspirowskich historii w wykonaniu Teatru Woskresinnia czy historię z Dekameronu Giovanniego Boccaccia, a nawet przedstawienie z dwiema paradami Jana Potockiego: "Podróż Kasandra do Indii" oraz "Kasander literatem".

W ciągu sześciu dni zagrają m.in. Teatr Czerwona Walizka, Teatr Luigi Ciota, A3TEATR, teatr Przedmieście, La Industrial Teatrera z Hiszpanii, Teatr Vechoria. Teatr Barnaby, Emilliano Alessi, Teatr Woskresinnia.

Ponadto codziennie po każdym spektaklu do godz. 19.00 duet cyrkowców i animatorów kultury prezentować będą Sztukę Tworzenia "Impresje z baniek". Tworzenie baniek, warsztaty żonglerki mają wciągać w interakcje wielopokoleniową widownię. Bańki puszczane są ze specjalnej siatki, która tworzy masę różnorakich baniek.

Organizatorzy zapewniają dużo zabawy i śmiechu. Wstęp na wszystkie spektakle jest wolny.

Szczegóły: XI Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Patronat medialny Portal Miejski BiałystokOnline

Joanna Skarżyńska
24@bialystokonline.pl

965 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39