Wertep wyruszył w trasę! Przed nami trzy tygodnie z teatrem

2022.07.25 08:39
W piątek (22.07) rozpoczął się w Hajnówce XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep 2022. Przed nami jeszcze 3 tygodnie teatralnej wędrówki po Podlasiu. Zagranych zostanie prawie 80 spektakli.
Wertep wyruszył w trasę! Przed nami trzy tygodnie z teatrem
Fot: Materiały prasowe
Spektakl "Wszystko w walizce"

Początek Wertepu odbył się w iście włoskim stylu, zarówno jeśli chodzi o pogodę (temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza), jak i osobę wykonawcy. Luigi Ciotta, komik i żongler, wystąpił z przedstawieniem "Wszystko w walizce" i wprawił zgromadzoną widownię w nastrój lekkich, wesołych, włoskich wakacji. Po nim, także kuglarski spektakl pt. "In", zaprezentował Sanches Alessi z Argentyny, wywołując salwy śmiechu.

Aneta Bondar z Siedlec wraz z 9-letnim synem włóczy się - jak mówi - za Wertepem od 4 lat i uważa, że ma on też wymiar terapeutyczny.

- Wszyscy jesteśmy zbyt spięci. Tutaj z każdym dniem coraz bardziej się rozpinam, luzuję. Patrząc z perspektywy trawy rzeczy wracają do właściwych proporcji – żartuje. – Artyści przekazują nam także leczniczą autoironię i pochwałę niedoskonałości, bardzo mi osobiście potrzebną. Z niecierpliwością czekam na "Plan lekcji" A3Teatr. To spektakl, który już raz widziałam, ale chcę zobaczyć go ponownie, bo przewidział koniec klasycznego szkolnictwa.

Wertepową publiczność, zgromadzoną w pięknym plenerze dębowego parku kolejowego w Hajnówce, przywitał dyrektor artystyczny Festiwalu - Dariusz Skibiński. Powiedział, że ma nadzieję, iż będzie to Wertep zaskoczeń. Pierwszym z nich jest fakt, że Festiwal trwa nie dwa, jak zwykle, ale trzy tygodnie. Po drugie, spektakle wystawiane będą w nietypowych plenerach - na prywatnych działkach, np. w Policznej czy Długim Brodzie.

- Ich właściciele to nasi przyjaciele, którzy od lat kibicują Festiwalowi, a teraz postanowili zaangażować się na całego – mówi Dariusz Skibiński. – Zagramy też w lesie. Hajnowskie nadleśnictwo udostępniło nam w najbliższy piątek (29.07) scenę na terenie Kolejek Leśnych. W tym roku zobaczymy też wielu nowych ciekawych artystów z Polski i zagranicy. Zaskoczeniem mogą być też tegoroczne aerospektakle – grane na drzewie, tańczone na jedwabnych szarfach. Program jest naprawdę bogaty.

We wtorek (26.07) o godz. 11:00 Wertep zaprasza chętnych do Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury na warsztaty robienia lampionów, które kontynuowane będą też kolejnego dnia (obowiązują zapisy). Nocne rozświetlone parady to znak rozpoznawczy Festiwalu.

- Następnego dnia, w czwartek, każdy ze swoim lampionem będzie mógł wziąć udział w spektaklu "Słońce na Wschodzie, na Zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej". Razem przejedziemy po parku miejskim w Hajnówce – dodaje Dariusz Skibiński.

W sobotę (23.07) Wertep zatrzymał się w przy plaży w Starym Dworze (gmina Narewka), w niedzielę (24.07) ruszył do Drohiczyna. Na następny weekend przenosi się do Hajnówki i okolicznych wsi, do przystani w Narwi i do parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. Na początku sierpnia zawita do Białowieży, Orli. Finał Festiwalu odbędzie się tradycyjnie w Hajnówce.

Poznaj szczegółowy program.

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1257 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39