Weź paragon. Nie pozwól na oszustwa i wyłudzenia

2016.09.23 10:28
Ministerstwo odnotowuje coraz więcej niewłaściwych praktyk, dlatego też do listopada prowadzi kampanię "Weź paragon ze sobą", która ma uświadomić Polakom, jak ważne jest zabranie paragonu.
Weź paragon. Nie pozwól na oszustwa i wyłudzenia
Fot: pixabay.com

W całym kraju rusza kolejna edycja kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów pod hasłem "Weź paragon ze sobą". Jej celem jest uświadomienie Polakom, z czym wiąże się niewydawanie paragonów fiskalnych na stacjach benzynowych i niezabieranie ich ze sobą, kiedy je otrzymuję.

Po analizie mechanizmów w szarej strefie Ministerstwo Finansów odnotowuje coraz częstsze sygnały o nadużyciach występujących właśnie na stacjach paliw. Jednym z najczęstszych jest niewydawanie paragonu fiskalnego nieuważnemu klientowi lub zbieranie tych nieodebranych i wówczas wystawianie na ich podstawie tzw. "pustych" faktur, mających na celu m.in. zawyżenie kosztów w działalności gospodarczej oraz zwiększenie podatku naliczonego. Takie działania godzą w uczciwych przedsiębiorców, którym trudniej jest konkurować z oszustami osiągającymi nienależne korzyści.

– Chcemy uczulić podatników na nadużycia związane z wyłudzaniem podatku VAT. Wystarczy, że każdy z nas, tankując paliwo, zabierze ze sobą paragon fiskalny, by zapobiec takim sytuacjom. Ważne jest dla nas nawiązanie współpracy z branżą paliwową, dla której również ta kwestia jest ważna. Dlatego partnerami kampanii są m.in. Polska Izba Paliw Płynnych oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego – mówi wiceminister finansów Leszek Skiba.

Kampania potrwa do listopada. Materiały informacyjne będą dostępne w zakładce na stronie Ministerstwa, na stacjach benzynowych, jak też na planszach wyświetlanych na monitorach w salach obsługi podatnika w urzędach i izbach skarbowych w całej Polsce.

Ministerstwo apeluje, by wszelkie podejrzenia o nieprawidłowościach zgłaszać telefonicznie (infolinia 800 807 007) lub mailowo (powiadom_podatki@mf.gov.pl).

Kampania "Weź paragon" jest organizowana cyklicznie od 2002 r. Ma na celu uświadomienie Polakom roli paragonu fiskalnego i minimalizowanie negatywnych efektów nierzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących przez przedsiębiorców. W 2015 r. kampania odbywała się pod hasłem "Nie daj się oszukać - Sprawdź paragon" i dotyczyła branży gastronomicznej.

Działania informacyjne i edukacyjne są prowadzone równolegle do nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie, stanowiącej tzw. pakiet paliwowy. Nowe rozwiązania zdecydowanie ograniczą możliwość dokonywania oszustw podatkowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym i przyczynią się do zwiększenia legalnej sprzedaży paliw oraz bezpieczeństwa ich nabywców.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1166 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39