Widmo przeszłości i nadzieja przyszłości. Wystawa "Duby smalone"

2023.06.28 14:39
Nadchodzi najnowsza wystawa w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku. Będzie się skupiała na refleksji nad naszym wiejskim dziedzictwem, procesami modernizacji, a także historii emancypacji kobiet na naszych ziemiach.
Widmo przeszłości i nadzieja przyszłości. Wystawa "Duby smalone"
Fot: Daria Lickiewicz
Wystawa "Duby smalone". Praca Izy Tarasewicz

Nadchodząca wystawa "Duby smalone" skupia się w głównej mierze na pracach kilku artystek, które chcą opowiedzieć historię o swoich wiejskich korzeniach. Za pomocą prac przedstawiają historie modernizacji, uprzemysłowienia rolnictwa, a także emancypacji kobiet i ich awansu społecznego na wsiach polskich. Prace opowiadają także o relacjach między człowiekiem i środowiskiem naturalnym, a technologią.

- Wszystkie te prace artystki czerpią ze swoich historii, chociaż nie opowiadają konkretnych historii swoich rodzin. Przepracowują te historie, dlatego, że to są też ich własne historie. W końcu w Polsce większość z nas ma wiejskie korzenie - opowiada Katarzyna Różniak-Szabelska, kuratorka wystawy.

Na wystawie są obecne obrazy, rzeźby, prace wykonane z ceramiki, większe instalacje, a także wideo. Jeden z filmów opowiada o historii elektryfikacji lubelskiej wsi po II wojnie światowej.

- Wideo dzieje się na dwóch ekranach, które opowiadają równolegle jedną historię z perspektyw dwóch par bohaterów. Z jednej strony to jest inżynier i inżynierka, którzy idą przez las i planują ścieżkę elektryfikacji wsi na lubelszczyźnie. Z drugiej strony są żołnierze antykomunistycznego podziemia, którzy ukrywają się w tym samym lesie. Jedni i drudzy wyobrażają sobie czym będzie ta elektryfikacja i jak to wpłynie na rzeczywistość - mówi Katarzyna Różniak-Szabelska.

Ta wystawa jest także próbą przedstawienia świata istniejącego pomiędzy fikcją a rzeczywistością, ponieważ prace obecne na niej pokazywane są inspirowane przednowoczesnymi wierzeniami, powieściami science-fiction i alternatywnymi obiegami wiedzy. Są także ukazane w kontekście współczesnych kryzysów, takich jak katastrofa klimatyczna, upadek kapitalistycznego porządku czy też niedokończona modernizacja rodzinnych miejscowości. Opowiada także o hierarchii w kontekście tego, kto tak naprawdę ma dostęp do rewolucji technologicznej i kto ma władzę nad samą technologią. "Duby smalone" ma skłonić do refleksji na temat naszego ludzkiego miejsca w tym świecie.

Warto zaznaczyć, że przy wystawie “Duby smalone” Galeria Arsenał w Białymstoku chce stworzyć przestrzeń otwartą dla każdego, aby było to miejsce do dłuższego zastanowienia się nad pracami.

- Chcielibyśmy, aby to była przestrzeń, w której można się zatrzymać i pobyć z tymi pracami. To nie jest sztuka, która jest łamigłówką intelektualną, ale jest czymś co powinno sprawić przyjemność w odbiorze. Na tej wystawie nie będzie opisów na ścianach dotyczących prac. Ludzie wchodząc do galerii będą dostawali małe poduszki, na których można usiąść i zastanowić się dłużej nad pracami. Chcemy inaczej potraktować tę przestrzeń galerii - podsumowała Katarzyna Różniak-Szabelska.

Wystawie będzie towarzyszyć szereg wydarzeń: oprowadzania z kuratorką wystawy i artystkami, działania performatywne, wykłady z oprowadzaniem na temat alternatywnej historii elektryfikacji, a także wiele innych. W ramach wydarzeń towarzyszących będzie również dostępny ambient Projektu New Hope.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (30.06) o godzinie 19:00 w Galerii Arsenał elektrownia w Białymstoku. Wystawę będzie można oglądać 3 września. “Duby smalone” objął patronatem BiałystokOnline.

Więcej: Wystawa "Duby smalone"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1758 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39