Widmo zamknięcia nad stacjonarnymi księgarniami. "Książka na telefon"

2020.04.09 14:46
Skutki pandemii odczuwają również lokalne księgarnie. Prawie 90 procent właścicieli firm przewiduje bankructwo. Misją akcji "Książka na telefon" jest wspieranie księgarni poprzez zakup książek m.in. przez telefon. Możliwe są również wideokonferencje.
Widmo zamknięcia nad stacjonarnymi księgarniami. "Książka na telefon"
Fot: ksiazkanatelefon.pl
"Książka na telefon" to wspieranie lokalnych księgarni w całej Polsce

Pandemia niszczy nie tylko restauracje, hotele, kompleksy wypoczynkowe czy salony urody. Kryzys dotyka również stacjonarne księgarnie, które poza sprzedażą książek jeszcze do niedawna organizowały bezpłatne wydarzenia literackie m.in. dla dzieci i młodzieży. W samym 2019 r. odnotowano blisko tysiąc tego typu spotkań i akcji.

Lokalne księgarnie, których właściciele to często jedna rodzina, mogą nie przetrwać pandemii. Jak wynika z przeprowadzonych badań wśród stu księgarni, tylko 9,8 proc. ich właścicieli uważa, że nie grozi im bankructwo spowodowane trwającą sytuacją.

Książka na telefon jak lekarstwo

Z inicjatywy dystrybutora książek Azymut powstała akcja "Książka na telefon". Jej misją jest wspieranie lokalnych księgarni poprzez zakup książek w nietypowy, choć już co raz bardziej znany wszystkim sposób.

Na stronie internetowej akcji (http://ksiazkanatelefon.pl/) przedstawiona jest lista księgarni, które oferują sprzedaż książek przez telefon.

Aby złożyć zamówienie należy wybrać księgarnię z listy i skontaktować się telefonicznie. Jest również możliwość kontaktu mailowego oraz przez media społecznościowe (tylko w ciągu dnia). W pozostałych formach kontaktu organizatorzy zalecają kontakt o każdej porze.

Jeżeli wiemy co chcemy zamówić, podajemy od razu tytuł. Jeżeli nie mamy pewności, bądź zwyczajnie nie wiemy czego szukamy, ale mamy ochotę na dobrą książkę, to możemy poprosić o rekomendację księgarza. Pracownik księgarni może polecić nam tytuły książek przesyłając zdjęcia półek lub w formie transmisji na żywo.

Wszystkie księgarnie biorące udział w akcji realizują wysyłki na terenie całego kraju.

Księgarnie stosują się do zaleceń zachowania higieny i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Najwięcej księgarni biorących udział w akcji jest z Warszawy. Natomiast z Białegostoku jedna księgarnia zdecydowała się na dołączenie do niej. Jest to Pomysłowa Kredka mieszcząca się przy ul. Radzymińskiej.

Spis księgarni jest na bieżąco aktualizowany.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1215 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39