Więcej osób może skorzystać z Karty Dużej Rodziny

2019.01.16 08:54
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ułatwiło dostęp do Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Od tej pory ubiegać się mogą o nią osoby, które wychowały przynajmniej troje dzieci, nawet dorosłych.
Więcej osób może skorzystać z Karty Dużej Rodziny
Fot: pixabay.com

Nowy rok przyniósł spore zmiany w Ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2019 roku upoważniająca do wielu zniżek karta będzie przysługiwała tym rodzicom, którzy mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci – bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Zdecydowaliśmy się na poszerzenie kręgu osób, które mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny, ponieważ chcemy docenić trud, jaki rodzice włożyli w wychowanie trójki, czwórki czy większej liczby dzieci. W ostatnim czasie m.in. dzięki programowi "Rodzina 500+" sytuacja materialna dużych rodzin zdecydowanie się poprawiła. Nie możemy jednak zapominać o tych, którzy decydowali się na wychowywanie dużej liczby dzieci wcześniej. Właśnie dlatego od początku 2019 roku wszyscy, którzy wychowali co najmniej troje dzieci, będą mieli prawo do zniżek – bez względu na to, w jakim wieku są dzisiaj te dzieci – wyjaśnia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W projekcie budżetu na 2019 rok na Kartę Dużej Rodziny przeznaczono 40,8 mln zł – to ponad 12 mln zł więcej niż w roku 2018. Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 2 mln osób – to o ponad 140 proc. więcej niż przed trzema laty. Kartę tradycyjną posiada 2,1 mln osób, z czego 1,23 mln dzieci i 0,87 mln rodziców.

– Z początkiem 2018 roku wprowadziliśmy również mobilną wersję Karty Dużej Rodziny. To nowoczesne rozwiązanie, które znacznie ułatwia korzystanie z karty, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Korzysta z niej obecnie 226,4 tys. osób – mówi Minister Rafalska. A dokładniej jest to 137,1 tys. dzieci oraz 89,2 tys. rodziców.

Dzisiaj partnerami, którzy włączyli się w program KDR i oferują jej posiadaczom ulgi, jest ponad 5 tys. podmiotów. Na wzrost ich liczby, jak podaje ministerstwo, miał fakt, że pozyskiwaniem partnerów zajmuje się organizacja pozarządowa, a nie sam resort. Efekt to ponad 4-krotny wzrost liczby partnerów, a co za tym idzie – więcej miejsc, w których można skorzystać ze zniżek. Łącznie ponad 22 tys. lokalizacji.

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub dużo sprawniej i szybciej za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia www.empatia.mrpips.gov.pl.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

952 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39