Wiejskie hospicjum działa już od 2 miesięcy

2022.09.01 16:00
Od niespełna dwóch miesięcy w Makówce działa hospicjum. Była to bardzo oczekiwana inwestycja przez mieszkańców podlaskich wsi. Wskazują na to dwa pierwsze miesiące działalności ośrodka.
Wiejskie hospicjum działa już od 2 miesięcy
Fot: Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza

Coraz więcej osób potrzebuje opieki paliatywnej we wschodniej części Podlasia. Widać to wyraźnie po zainteresowaniu, którym cieszy się nowo otwarta instytucja w Makówce. Od momentu otwarcia obiektu zostało przyjętych 30 pacjentów, którym zapewniono całodobową opiekę.

Jak mówi kierownik medyczny hospicjum w Makówce oraz prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza doktor Paweł Grabowski, "kolejka przyjęć jest ciągle otwarta, a pacjentów przybywa. Obecnie mamy 13 podopiecznych i lada dzień przyjmiemy kolejnych."

Hospicjum zapewnia nie tylko opiekę medyczną, ale również, tak istotną w ostatnich chwilach życia - obecność, empatię i miłość do drugiego człowieka.

Hospicjum stoi przed wyzwaniem przyjęcia większej liczby nieuleczalnie chorych i zależnych pacjentów. By było to możliwe, a podopieczni otrzymali profesjonalne wsparcie i opiekę na najwyższym poziomie, wciąż prowadzone są rekrutacje personelu medycznego na stanowisko lekarza i pielęgniarki.

Nieprzerwanie od 11 lat Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza niesie pomoc w domach pacjentów. Działa na terenie pięciu gmin Podlasia - Michałowo, Gródek, Zabłudów, Narew, Narewka, podejmuje się opieki nad najbardziej potrzebującymi, często samotnymi osobami, które nie kwalifikują się do objęcia opieką w hospicjum stacjonarnym.

- Szacunkowy koszt dziennej opieki nad jednym podopiecznym w hospicjum stacjonarnym to około 670 zł, w skład czego wchodzi opieka pielęgniarska, lekarska, fizjoterapeutyczna, psychologiczna, dietetyczna oraz wyżywienie, prąd, woda, ogrzewanie, środki czystości, środki higieniczne takie jak pampersy, leki, opatrunki specjalistyczne - tłumaczy doktor Paweł Grabowski.

- W dalszym ciągu ta kwota jest zbyt mała, aby pokryć wszystkie koszty utrzymania hospicjum i opieki nad pacjentami. Aby zapewnić komfort naszym podopiecznym na jaki zasługują w ostatnich dniach życia, brakującą kwotę musimy uzbierać z darowizn od ludzi dobrego serca oraz firm - przyznaje.

Hubert Jankowski
24@bialystokonline.pl

1300 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39