Wielka tragedia, która zmieniła świat. Trwają obchody w Białymstoku [ZDJĘCIA]

2023.09.01 12:10
Obchodzimy w Białymstoku 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i znicza pod obeliskiem poświęconym żołnierzom z 1920 i września 1939 roku na cmentarzu miejskim w Białymstoku.
Wielka tragedia, która zmieniła świat. Trwają obchody w Białymstoku [ZDJĘCIA]
Fot: Daria Lickiewicz

Dla przypomnienia, II wojna światowa rozpoczęła się dla Polski 1 września 1939 roku. Nasz kraj był wtedy pierwszym celem agresji nazistowskich Niemiec, a później także Związku Radzieckiego, który zaatakował 17 września 1939 roku. Wojna trwająca na naszych terenach była niesamowicie brutalna i doprowadziła do ogromnych strat ludzkich oraz materialnych, a także do licznych zbrodni wojennych. Działania zbrojne zakończyły się zwycięstwem aliantów nad państwami Osi w 1945 roku.

- Pamiętamy o naszych bohaterskich żołnierzach i o wszystkich uczestnikach wojny. Pamiętamy o ogromnych zniszczeniach i stratach ludzkich. Pamiętamy również o tym ile nieszczęść przyniosła II wojna światowa dla świata, a skutki tej wojny pamiętamy do dzisiaj - mówi Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Tegoroczne obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o godz. 9:30 na cmentarzu miejskim w Białymstoku, kiedy pod obeliskiem poświęconym żołnierzom z 1920 i września 1939 roku, kwiaty złożył Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Na miejscu został także złożony znicz.

- Jesteśmy tutaj, aby oddać hołd i uczcić pamięć tych, którzy stanęli w obronie ojczyzny - podkreśla Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski. - Powinniśmy o tym pamiętać, aby nigdy więcej taka tragedia się nie wydarzyła, ponieważ podczas II wojny światowej zginęło wiele milionów ludzkich istnień - dodaje.

Uroczyste obchody były także momentem zwrócenia uwagi na temat konfliktu zbrojnego, który trwa na Ukrainie.

- Mamy świadomość, że również w tej chwili na świecie obserwujemy próby budowania nowego ładu międzynarodowego, czego objawem jest przykładowo agresja Rosji na Ukrainę. Widzimy, że dawniejsze apele i przekonania o tym, że tak straszne wydarzenia jakie miały miejsce podczas II wojny światowej nie będą się powtarzać w Europie. Niestety, nie jest to zamierzchła przeszłość, a sprawa aktualna -zaznacza Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W ramach tegorocznych obchodów, o godz. 12:00 także Marszałek Artur Kosicki uczcił 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej składając kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku.

Więcej informacji: 84. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39