Wierszalin. Reportaż o końcu świata - sekta proroka Iljii w spektaklu Tomaszuka

2012.02.03 00:00
Weekendowa propozycja dla miłośników ambitnego teatru. Grupa Piotra Tomaszuka wystawi spektakl "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" przedstawiający fenomen podlaskiej wsi i pochodzącego z niej proroka Iljii.
Wierszalin. Reportaż o końcu świata - sekta proroka Iljii w spektaklu Tomaszuka
Fot: Teatr Wierszalin
Jedna ze scen spektaklu "Wierszalin. Reportaż o końcu świata"

Wierszalin to zagubiona wioska na Białostocczyźnie, gdzie w latach trzydziestych minionego wieku grupa religijnych odstępców od prawosławia  pod wodzą proroka Iljii, zamierzała wybudować nową stolicę świata. Spektakl powstał na podstawie tekstu Włodzimierza Pawluczuka - socjologa, antropologa i religioznawcy, który w słynnej książce z 1974 r. przedstawił fenomen tego miejsca. Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin wybrał do swojego spektaklu głównie materiał źródłowy. Relacje zebrane od świadków, a niekiedy wprost od uczestników wydarzeń z tamtych lat, połączył w jeden fascynujący korowód. Krąży w nim sześcioro znakomitych wykonawców odtwarzających prostych chłopów z polsko-białoruskiego pogranicza.

Występują: Katarzyna Siergiej, Ewa Gajewska-Jasińska/Paula Czarnecka, Edyta Łukaszewicz-Lisowska/Katarzyna Grajlich, Dariusz Matys, Karol Smaczny, Rafał Gąsowski. Autorką scenografii jest Ewelina Pietrowiak, muzykę skomponował Piotr Nazaruk.

Spektakl będzie grany w sobotę i niedzielę, 4 i 5 lutego. Początek o godz. 18. Rezerwacja biletów przez stronę: http://wierszalin.pl

MAG

753 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39