Wieża widokowa w Uhowie miała być otwarta już niemal rok temu

2022.09.07 08:03
Wieża miała zostać wybudowana do końca listopada 2021 r. Jednak dopiero w marcu 2022 r. zaczęto stawiać jej konstrukcję. I choć wielu mieszkańców i turystów chciało zobaczyć widok z wieży w wakacje, to jednak nie było to możliwe. Wciąż pozostaje zamknięta.
Wieża widokowa w Uhowie miała być otwarta już niemal rok temu
Fot: UM Łapy

Jedna z najwyższych wież widokowych w Polsce została wybudowana w urokliwym leśnym zakątku za wsią Uhowo, nieopodal Łap. Wieża góruje nad lasem i można ją już z daleka zobaczyć - ma aż 40 metrów wysokości.

W marcu tego roku za pomocą specjalistycznego dźwigu zaczęto ustawiać konstrukcję. Aktualnie całość już stoi i wieża na pierwszy rzut oka wygląda na skończoną. Jednak nadal nie można na nią wchodzić.

Burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski liczył, że imponująco wysoka wieża ściągnie do Łap turystów nie tylko z regionu, ale także z Polski i z zagranicy. Wielu chciało ją zobaczyć w tegoroczne wakacje, jednak nie dane im było podziwianie nadnarwiańskiej przyrody i rozlewisk Narwi.

- Wieża w Uhowie nie została jeszcze otwarta dla mieszkańców i turystów. Trwają jeszcze prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół niej. Wykonawca inwestycji pozostaje w zwłoce - poinformował nas zastępca burmistrza Łap Krzysztof Dudziński.

Wieża ma zostać udostępniona turystom po zakończeniu prac i czynności odbiorowych w terminie określonym przez wykonawcę inwestycji, czyli na czwarty kwartał 2022 r.

Przypominamy, w lutym ubiegłego roku burmistrz Krzysztof Gołaszewski podpisał umowę na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych z wyłonionym w przetargu wykonawcą - białostocką firmą CITA Sp. z o.o. Zgodnie z umową termin zakończenia inwestycji to koniec listopada 2021 r.

Wieża usytuowana jest na terenie o powierzchni 1,5 ha. Wykonawca, w ramach umowy musi teren utwardzić oraz zagospodarować, aby atrakcja turystyczna zatrzymała odwiedzających na dłużej. Prócz wieży widokowej mają powstać ścieżki edukacyjne, oświetlenie, tablice informacyjne, punkty widokowe i wiele innych elementów małej infrastruktury m.in. latarnie, ławki, altanki, wiaty, domki lęgowe. Ma być też zegar słoneczny i miejsce na wystawy.

Sama wieża ma być wyposażona m.in. w teleskopy obserwacyjne, kompas, plansze edukacyjne, kamery do obserwacji krajobrazu, termometry, wiatromierz. Wszystko po to, aby pokazać bogactwo przyrodnicze naszych pięknych nadnarwiańskich terenów, polskiej Amazonii.

Wartość inwestycji sięga ponad 2,8 mln zł, z czego 2,2 mln zł pokryło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1276 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39