Więźniowie i młodzież z poprawczaka pomogą psom ze schroniska. Zaopiekują się szczeniakami

2016.11.11 10:19
Schronisko dla zwierząt w Białymstoku wprowadza kolejne działania mające na celu poprawę bytu psów oraz znalezienie im nowych domów.
Więźniowie i młodzież z poprawczaka pomogą psom ze schroniska. Zaopiekują się szczeniakami
Fot: Wolontariat-Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku

Pomogą więźniowie i trudna młodzież

W najbliższych dniach zostanie podpisane porozumienie pomiędzy białostockim schroniskiem dla zwierząt a Zakładem Karnym przy ul. Hetmańskiej i Zakładem Poprawczym przy ul. 42. Pułku Piechoty.

Więźniowie skazani za lekkie przestępstwa będą świadczyć nieodpłatną pracę na rzecz schroniska (ustalone już zostały zasady i warunki pracy osadzonych), a na terenie Zakładu Poprawczego zorganizowane będą boksy do przetrzymywania szczeniąt. Młodzi wychowankowie placówki pod nadzorem opiekunów będą dbali o psy, wykonają też dla nich kojce oraz budy. Przygotowania już trwają i jeśli wszystko będzie gotowe do końca miesiąca, to 1 grudnia zostaną tam przekazane pierwsze zwierzęta. Schronisko zadba o ich wyżywienie i leczenie.

- Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, korzystne dla każdej ze stron - mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. - Zakład będzie miał możliwość wykorzystania psów w procesie resocjalizacji przebywającej tam trudnej młodzieży, a schronisko będzie mogło odizolować szczenięta od innych psów i uchronić je przed zachorowaniem na groźne dla nich choroby.

Nowe formy edukacji

Wolontariusze oraz pracownicy białostockiego schroniska przygotowali również nową formę edukacji dzieci i młodzieży. Do tej pory na spotkaniach edukacyjnych były pogadanki i multimedialne prezentacje. Od niedawna jednak w szkoleniach uczestniczą zwierzęta. Dzięki temu zainteresowanie dzieci jest dużo większe i łatwiej przyswajają one wiedzę o właściwym traktowaniu zwierząt. Są też uczone poprawnego zachowania się w relacjach człowiek–pies i bezpiecznych kontaktów z obcym czworonogiem.

W planach jest też prowadzenie tego typu zajęć w formie cyklu spotkań z młodzieżą szkolną. Szkoły będą mogły zgłosić się do schroniska i "zamówić" takie zajęcia u siebie.

Co więcej, wprowadzony zostanie nowatorski na skalę kraju program edukacyjny uwrażliwiający dzieci na los zwierząt - "Schroniskowy przyjaciel - pies z klasą", który zakłada działania przygotowujące maluchy do kontaktu z czworonogiem. Ma on polegać na przyjęciu przez klasę jednego psa pod opiekę, zapewnieniu przez dzieci - poprzez wspólne działania – utrzymania zwierzaka, bezpośrednich spotkaniach z nim na terenie schroniska oraz aktywnych poszukiwaniach dla niego nowego właściciela.

Dotychczasowe działania wolontariuszy ukierunkowane na adopcję psów w starszym wieku sprawiły, że w październiku do adopcji oddano 12 psów powyżej 7. roku życia. Najstarsza suczka, która dostała nowy dom, miała 14 lat. Znalazł się również opiekun dla najstarszego amstafa w białostockim schronisku.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39