Wiosna, ach to Ty! Warsztaty pieśni wiosennych i wiele innych atrakcji

2021.03.16 14:03, Aktualizacja: 2021.03.18 14:13
Wiosna zagląda coraz śmielej. Przyroda budzi się do życia. Zatem, wypadałoby przywitać ją tradycyjnie, czyli z pieśnią na ustach. Dzięki warsztatom pieśni wiosennych w Supraślu będzie to możliwe.
Wiosna, ach to Ty! Warsztaty pieśni wiosennych i wiele innych atrakcji
Materiały organizatora

W tradycji ludowej wiosnę ośpiewywano rozmaitymi pieśniami obrzędowymi (i nie tylko) np. konopielkami (rodzaj pieśni ludowej z rejonów Podlasia o charakterze życzeniowo-zalotnym śpiewanej w trakcie wiosennego obchodu), rohulkami (pieśni wiosenne podlaskich i poleskich Białorusinów), wesniankami (wschodniosłowiańska obrzędowa pieśń wiosenna).

Dzięki warsztatom prowadzonym przez Julitę Charytoniuk w sobotę (20.03) w Pustelni Supraśl - ul. Uroczysko Pustelnia 2/1, w godz. 13:00 - 15:00 będzie można nauczyć się tych pieśni, a dodatkowo przez odpowiednią rozgrzewkę ruchową i oddechową, będzie można odśpiewać je gromko, mocnym głosem.

Julita Charytoniuk jest doświadczoną śpiewaczką, bębnistką, kulturoznawczynią, animatorką kultury. Od kilkunastu lat prowadzi badania terenowe w Polsce oraz na Polesiu ukraińskim i białoruskim. Dokumentuje i wykonuje pieśni, opracowuje i wydaje płyty z muzyką tradycyjną. Prowadzi warsztaty śpiewu, często we współpracy z wiejskimi wykonawcami, od których wciąż się uczy.

Szczegóły wydarzenia i zapisy

Warsztaty odbywają się w ramach imprezy "Dzień wiosny, ziemi i lasu. Supraśl 2021", która będzie miała miejsce w sobotę i w niedzielę (20-21.03) w Supraślu.

W programie ponadto robienie marzanny, targowisko, wystawy, warsztaty, muzyczny pochód z marzanną, potańcówka z Kapelą Batareja, w niedzielę o 5:25 powitanie wiosny na plaży miejskiej, targowisko na rynku, warsztaty, wystawy.

Szczegółowy program wydarzenia

Głównym organizatorem wydarzenia jest zrzeszenie twórców Dot In Sun.

[AKTUALIZACJA]

Z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu, targowisko i koncerty są odwołane. Wystawy i warsztaty odbędą się.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1126 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39