"Wisielec" z Arturem Pontkiem. Premiera w Teatrze Dramatycznym

2011.05.27 00:00
"Wisielec" to historia ojca alkoholika i próbującego ratować go przed śmiercią syna. Historia opowiedziana niezwykle sugestywnie, porażająca wręcz psychologiczną głębią postaci.
"Wisielec" z Arturem Pontkiem. Premiera w Teatrze Dramatycznym
Fot: materiały Teatru Dramatycznego
Na plakat do spektaklu ogłoszono konkurs. Autorką zwycięskiej pracy jest Pamela Wołowicz

Sztuka Marleny Hermanowicz została wyłoniona w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3. Na scenie w roli ojca zobaczymy Krzysztofa Ławniczaka. W rolę syna wcieli się, wyłoniony z castingu, Artur Pontek (znany m.in. z roli policjanta Marczaka w serialu "Ojciec Mateusz"). Spektakl reżyseruje Krzysztof Zemło.

- Temat jest trudny, ale podjęliśmy się tego zadania - przyznaje. - Autorka tekstu opowiada jedną historię z dwóch perspektyw - ojca i syna. Tekst nie ma stricte dramaturgicznego charakteru. Mamy tu monologi, które się zazębiają i nikły fragment dialogu.
Zemło wyjaśnia, że zależało im na wydobyciu liryzmu z całej sytuacji, na pewnym "zawieszeniu" jej w przestrzeni. - Opowiadamy jednocześnie o chęci spotkania i niemożności spotkania. Uważam, że warto mówić o rzeczach trudnych - podkreśla. To przecież właśnie publiczność wybrała ten tekst do realizacji na deskach Teatru Dramatycznego.

Rolę syna zagra Artur Pontek, związany z Teatrem Polskim w Warszawie, był też aktorem Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Podczas spotkania z dziennikarzami przyznał, że śledził Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych organizowany przez białostocki teatr. Sam chciał zorganizować podobny. Informację o castingu na aktora znalazł na stronie Dramatycznego. - Postanowiłem nie ułatwiać sobie życia zawodowego, miałem chęć sprowokować pewną sytuację - powiedział. I dodał: - Nie przepadam za taką formą jak casting, raczej chodzi mi o zmierzenie się z materią tekstową, a nie wygrywanie, czy przegrywanie. Chciałem rzetelnie podejść do tematu.
Wspomniał też, że podczas analizowania tekstu sztuki z innymi artystami zaangażowanymi w realizację starali się świat w niej opisany zrozumieć na nowo. - Zadawaliśmy sobie pytania: czy bohaterowie tej sztuki istnieją naprawdę, czy może istnieją w dwóch różnych światach? Dążą bowiem do tego, by się spotkać, szukają się wzajemnie - tłumaczy Pontek.

W spektaklu dużą rolę odgrywa też strona techniczna. Wizualizacje przygotował Krzysztof Kiziewicz. Autorką muzyki jest Anna Świętochowska, a scenografii - Ewa Zemło.

Premiera "Wisielca" na małej scenie Teatru Dramatycznego 28 i 29 maja.

andy

1367 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39