Witryna CLZ w nowej odsłonie. Została dostosowana do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami

2015.06.03 00:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest pierwszą instytucją kultury w mieście, która dostosowała swoją stronę internetową do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami.
Witryna CLZ w nowej odsłonie. Została dostosowana do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami
Strona internetowa CLZ została dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcjami

W ten sposób spełnia normy określone w dokumencie WCAG 2.0. To wymóg przepisów, ale też kontynuacja dotychczasowych działań instytucji związanych z dostosowaniem oferty do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na czym polega ta zmiana w praktyce? Po pierwsze, wprowadzono odpowiednią kolorystkę: wysoki kontrast, odpowiednie zestawienia barw. Po drugie, możliwość powiększania tekstu bez utraty jakości wizualnej oraz opcja wyświetlania w wysokim kontraście. Ważna jest też funkcjonalność - łatwość nawigacji, czytelność, a także możliwość poruszania się po całej stronie bez użycia myszki. Po trzecie, to również dostosowanie treści i formatów publikowanych artykułów tak, by łatwiej obsługiwały je czytniki stosowane przez osoby niedowidzące i niewidzące. Z czasem serwis będzie rozwijany - znajdą się w nim m.in. filmy czy zdjęcia z audiodeskrypcją. Nowa wersja strony dostępna jest od 31 maja.

Aby publikowane na witrynie treści były poprawnie przygotowywane i spełniały odpowiednie wymagania, CLZ zorganizowało też szkolenie dotyczące tego zagadnienia. Odbyło się ono 3 czerwca, wzięli w nim udział pracownicy innych podlaskich instytucji kultury. Poprowadził je Mikołaj Rotnicki z Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

612 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39