Wkrótce UMB się powiększy. Trwa budowa 3 nowych obiektów

2021.05.24 13:53
Rozpoczęły się roboty budowlane przy wznoszeniu nowych budynków Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Do 2022 r. powstanie tam: Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej, Centrum Genomu oraz Centrum Biobankowania.
Wkrótce UMB się powiększy. Trwa budowa 3 nowych obiektów
Fot: Wojciech Więcko /UMB

W 2014 r. podpisano umowę dotyczącą kontraktu terytorialnego dla Podlasia gwarantującą prawie 18,5 mld zł na najważniejsze przedsięwzięcia dla rozwoju regionu i poprawy życia mieszkańców. Wówczas Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), jako jedyna uczelnia w województwie, miał wpisane projekty naukowe do kontraktu, w ramach którego otrzymała 131,6 mln zł. Teraz zgłoszone projekty inwestycyjne wkroczyły w życie - rozpoczęła się budowa trzech nowych budynków. Prace koordynuje Dział Inwestycji UMB.

Centrum Prewencji oraz Centrum Genomu

Pierwszymi inwestycjami będą Centrum Prewencji i Medycyny Spersonalizowanej oraz Centrum Genomu. Będą to dwa oddzielne budynki, jednak funkcjonujące w jednej bryle, w układzie szeregowym. Obiekt stanie w miejscu dawnej pralni szpitala klinicznego (w pobliżu budującego się Centrum Psychiatrii). Teren jest ogrodzony, aktualnie trwają prace związane z podziemnymi instalacjami.

Mają to być trzy kondygnacje naziemne, a łączna powierzchnia użytkowa wyniesie prawie 3,1 tys. m2. Centrum Prewencji będzie w części podpiwniczone, a trzecie piętro będzie mniejsze niż pozostałe dwa - ponieważ powstanie tam m.in. sala seminaryjna. Natomiast Centrum Genomu będzie mniejsze niż sąsiedni budynek, ale za to przewidziano trzy pełne piętra - bez piwnicy.

W budynkach znajdą się m.in. laboratoria, pomieszczenia dla naukowców, gabinety do badania pacjentów, a także sale wykładowe. Łączna wartość prac budowlanych wyniesie 22,9 mln zł. Budynek ma być gotowy w II kwartale 2022 r. Przetarg na jego realizację wygrała firma Budimex.

Bank tkanek i komórek

Kolejną realizowaną inwestycją jest Centrum Biobankowania Banku Tkanek i Komórek UMB. Stanie we wnęce pomiędzy blokiem "A" i "B" Collegium Pathologicum - od strony dawnego wejścia głównego do szpitala klinicznego.

Obiekt będzie miał dwie kondygnacje i 410 m2 powierzchni użytkowej. Budynek będzie posiadał tylko pomieszczenia do gromadzenia tkanek i komórek oraz pomieszczenia techniczne - pracownie naukowe i laboratoria znajdują się już w Collegium Pathologicum UMB.

Budynek ma być gotowy do końca kwietnia 2022 r., a za jego realizację odpowiada również firma Budimex.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1120 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39