Władze Supraśla chcą przywrócenia linii autobusowej nr 111

2019.02.01 08:50
W niedawno uchwalonym przez radę gminy budżecie Supraśla znalazła się pozycja dotycząca uruchomienia linii autobusowej na dojeżdżającej z Białegostoku.
Władze Supraśla chcą przywrócenia linii autobusowej nr 111
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Tym razem się uda?

Linia BKM o numerze 111 przestała funkcjonować na początku 2016 roku. Stało się to po tym, jak władze gminy Supraśl wypowiedziały umowę z Białymstokiem, a zdecydowano się na to w obliczu odłączenia się Grabówki, co spowodowałoby również zdecydowane zmniejszenie budżetu Supraśla, a co za tym idzie - brak możliwości finansowych, żeby utrzymać linię. Gdy obecny rząd cofnął decyzję o odłączeniu Grabówki od Supraśla, władze gminy zaczęły się starać o jej przywrócenie, chociaż z zaznaczeniem, żeby koszty powinny być podzielone między Supraśl a Białystok.

Postulowali o to także mieszkańcy obu miast, ponieważ sporo osób dojeżdża to do pracy czy do szkoły do Białegostoku, a w drugą stronę z kolei białostoczanie jeżdżą rekreacyjnie do Supraśla. Jednak mimo zapowiedzi, linia nie ruszyła. Mogło mieć na to wpływ także to, że przebudowywana była droga łącząca Białystok oraz Supraśl i puszczanie linii przed remontem nie miałoby większego sensu. Teraz gdy trasa jest gotowa, można na nowo starać się o powrót autobusów. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski zapewnił, że w najbliższym czasie przystąpi do rozmów na ten temat z BKM. Miałoby to być I strefa biletowa.

Supraśl inwestycyjny

To zadanie jest jednym z 37 inwestycji, jakie znalazły się w supraskim budżecie, w którym zapisano ponad 13 mln zł na wydatki inwestycyjne. Do budżetu wpisano także budowę oświetlonych przejść dla pieszych w ciągu Szosy Baranowickiej na odcinku od ronda im. Wojciecha Pełkowskiego aż do Pomnika Ofiar Pamięci Zbrodni Niemieckich w Grabówce. 

Poza tym w Supraślu ma powstać nowoczesna biblioteka współfinansowana w ramach programu Biblioteka+ prowadzonego przez Instytut Książki. Zbudowany zostanie także skate park z pump trackiem, który ma stanąć w Sobolowie. Jest to projekt z budżetu obywatelskiego, na który głosowało 1709 mieszkańców.

Najwięcej jednak w ramach inwestycji zostanie przeznaczone na zadania związane z modernizacją systemu wodociągowo-kanalizacyjnego na terenie całej gminy, m.in. w Sobolewie, Ogrodniczkach czy Sowlanach. Poza tym wybudowana zostanie stacja uzdatniania wody wraz z siecią wodociągową dla wsi Sokołda i Podsokołda oraz stworzona przydomowa oczyszczalnia ścieków przy świetlicy wiejskiej w Sokołdzie.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

860 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39