Władze województwa podsumowały wydawanie unijnych pieniędzy

2018.10.03 16:27
Przedstawiciele zarządu województwa zapewniają, że z wydawaniem i rozliczaniem europejskich pieniędzy wszystko jest w jak najlepszym porządku. Dokonują podsumowań i powołują się przy tym na unijnego dyrektora.
Władze województwa podsumowały wydawanie unijnych pieniędzy
Fot: Dorota Mariańska

W środę (3.10) władze woj. podlaskiego podsumowały minioną unijną perspektywę finansową i przedstawiły dane dotyczące aktualnej sytuacji.

- Już w sierpniu dokonaliśmy pełnego rozliczenia perspektywy unijnej 2007-2013. Wykonaliśmy ponad 1200 projektów, a zatem jest to potężna liczba, ale tutaj dodam, że 1200 projektów to już w tej chwili mamy podpisanych w ramach tej perspektywy. Wartość projektów to ponad 5 mld zł, z czego dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego to były ponad 3 mld zł. Co do złotówki, czy jak ktoś woli, co do jednego eurocenta, rozliczyliśmy się i nic nie musimy oddawać do Komisji Europejskiej. Byliśmy jednym z pierwszych województw, które zakończyły procedurę rozliczania – podkreśla wicemarszałek Maciej Żywno.

Natomiast jeżeli chodzi o bieżącą perspektywę finansową na lata 2014-2020, to jak podają podlascy włodarze, odbyło się ponad 400 naborów wniosków w różnych konkursach, dotychczas podpisano łącznie ponad 1100 umów o wartości 4 mld zł.

- Na pewno żadna złotówka nie zostanie zmarnowana, ani żadnego euro nie będziemy musieli zwracać. Mamy jeszcze w sumie 5 lat, żeby te wszystkie środki wydać. A chcemy wydać je dobrze, po gospodarsku. Chcę uspokoić, że program, który realizujemy, przede wszystkim program operacyjny, jest na dobrym etapie i do końca roku chcemy uzyskać wszystkie wymagane wskaźniki – prognozuje marszałek Jerzy Leszczyński.

Informację dotyczącą rozliczeń potwierdza także Wolfgang Munch - zastępca dyrektora Wydziału ds. Polski w Generalnej Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej:
- Proces certyfikacji jest w stanie bardzo zaawansowanym. Chciałbym też powiedzieć, że będzie bardzo niewielkie ryzyko utraty jakichkolwiek pieniędzy.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

672 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39