Włamywacze świąt nie mają. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

2019.12.24 11:12
Czas świąt, to też niestety wzmożony okres jeśli chodzi o włamania do domów, których mieszkańcy wyjechali za miasto. Warto wiedzieć jak się zabezpieczyć, żeby nie stać się ofiarami kradzieży.
Włamywacze świąt nie mają. Jak się przed nimi zabezpieczyć?
Fot: Policja Podlaska

Włamanie do domu czy mieszkania pociąga za sobą nie tylko straty materialne. Bardzo często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa i nietykalności osobistej. Zdaniem psychologów ofiary tego rodzaju przestępstw doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utracone kosztowności.

Dlatego przed świętami warto dobrze zabezpieczyć dom przed włamaniem, szczególnie jeśli wybieramy się na kilkudniowy wyjazd. Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome. Warto pamiętać, że nie ma zabezpieczeń nie do pokonania, jednak potencjalnych włamywaczy warto po prostu zniechęcić.

Policja przypomina:

- Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Tam będą bezpiecznie czekały na twój powrót.
- Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
- Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/ mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.
- Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
- Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu zamieszczaj dopiero po powrocie.

- Przypominamy, że kraje europejskie, zjednoczone w Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z EUROPOLEM, połączyły siły propagując kampanię „Stop włamaniom do domów”, której celem jest przypomnienie obywatelom ważnych zasad bezpieczeństwa i zachęcenie ich do właściwego zabezpieczenia własnego dobytku, mieszkania czy domu – mówią przedstawiciele Policji.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1568 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39