Własna działalność gospodarcza. Są pieniądze dla studentów, absolwentów i bezrobotnych

2016.07.22 17:07
Studenci, absolwenci oraz osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą ubiegać się o pieniądze na założenie działalności gospodarczej.
Własna działalność gospodarcza. Są pieniądze dla studentów, absolwentów i bezrobotnych
Fot: pixabay.com

Studenci, absolwenci oraz osoby bezrobotne mogą ubiegać się o środki z programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie II". W ramach tego przedsięwzięcia udzielane są nisko oprocentowane pożyczki.

Zainteresowani mogą ubiegać się o pożyczkę w maksymalnej kwocie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju, czyli 83 629,80 zł. Muszą jednak pamiętać, że okres spłaty nie może przekroczyć 7 lat. Oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 0,44% w skali roku (na dzień 5 marca 2015 r.). Ustanowiono również karencję do 12 miesięcy, liczoną od daty uruchomienia pieniędzy.

Ci, którzy chcą mieć własną firmę, nie zapłacą za rozpatrzenie wniosku i obsługę pożyczki.

Istnieje też możliwość założenia wspólnej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Wówczas każdy ze wspólników może indywidualnie uzyskać pożyczkę. W praktyce wygląda to np. tak: 3 osoby planują założenie spółki cywilnej, każda z nich składa wniosek powiedzmy na 70 tys. zł. W przypadku pozytywnej decyzji wszystkie osoby zakładają działalność gospodarczą, następnie podpisują umowę pożyczki z pośrednikiem finansowym oraz otrzymują wypłatę środków. A na koniec zawierana jest umowa spółki cywilnej – w ten sposób łączna, możliwa do uzyskania kwota preferencyjnej pożyczki dla nowo założonej firmy to aż 210 tys. zł.

O pieniądze mogą się również ubiegać osoby, które prowadziły już kiedyś działalność gospodarczą. Ważne jest, by poprzednia działalność została zamknięta co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o środki pożyczkowe.

Więcej informacji można uzyskać u białostockich pośredników finansowych (Fundusz Wschodni Sp. z o.o., Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe) oraz na stronie internetowej wsparciewstarcie.bgk.pl.

Program przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Za jego realizację odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39