Wolne od pracy i zniżki na przejazdy. Nowe uprawnienia dla krwiodawców

2021.01.27 12:56
Nowela ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 wprowadza nowe uprawnienia dla krwiodawców w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Wolne od pracy i zniżki na przejazdy. Nowe uprawnienia dla krwiodawców
Fot: pixabay.com

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowe zapisy nadają dodatkowe uprawnienia m.in. krwiodawcom w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Przywileje, o których mowa, to 2 dni zwolnienia od pracy oraz od czynności służbowych dla osób, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 (w dniu oddania krwi i jej składników oraz w dniu następnym) oraz 33% ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego. Przy czym zniżka ta przysługuje osobie, która co najmniej trzy razy oddała krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19. Poza tym jest to uprawnienie, z którego można skorzystać przez pół roku od dnia wystawienia zaświadczenia.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1129 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39