WOŚP w Białymstoku. Miasto wspiera akcję

2019.10.30 17:05
W styczniu 2020 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 28. zagra m.in. w Białymstoku. Miasto przeznaczy na wsparcie tej inicjatywy 40 tys. zł.
WOŚP w Białymstoku. Miasto wspiera akcję
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok

Finał WOŚP w Białymstoku w dotychczasowej formule był zagrożony. Ze sztabu płynęły informacje, że brakuje osób chętnych do organizacji m.in. koncertu na Rynku Kościuszki. Tradycyjnie towarzyszy on Finałom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dziś pojawiła się dobra wiadomość otwierająca drogę do szczęśliwego rozwiązania.

Pomoc dla Orkiestry

Miasto Białystok, tak jak w poprzednich latach, zaangażuje się w pomoc młodym ludziom organizującym w naszym mieście Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Zależy nam na tym, aby akcja promująca wsparcie medyczne dla dzieci odbyła się także w naszym mieście. Mam nadzieję, że styczniowy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie cieszył się dużą popularnością, a białostoczanie hojnie wesprą leczenie dzieci - mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent jednocześnie deklaruje, że miasto przeznaczy na organizację Finału WOŚP kwotę 40 tys. zł. Po to, by Rynek Kościuszki nie świecił tego dnia pustkami, a Białystok był w gronie wielu miast, które Finał organizują.

Przypomnijmy, że poprzedni Finał WOŚP (w styczniu 2019 roku) wsparło kwotą 30 tys. zł, a wcześniejszą edycję (ze stycznia 2018 roku) - kwotą 25 tys. zł.

Chętni jednak są

Smutne wieści dotyczące Finału WOŚP popłynęły ze sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na początku października. Wynikało z nich, że przyszłoroczny Finał zostanie mocno okrojony. Powód to brak chętnych do pomocy i brak czasu na organizację tego wydarzenia. Jak tłumaczyli przedstawiciele białostockiego sztabu WOŚP, od kilku lat potrzebowali osób chętnych do pomocy. Organizacja takiego przedsięwzięcia wymaga czasu i zaangażowania.

Mimo zapowiedzi rozwiązania białostockiego sztabu WOŚP, okazało się, że jednak są chętni do bezinteresownego zorganizowania kolejnej edycji tej akcji charytatywnej.

Jaki jest cel zbiórki?

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 28. Finał WOŚP odbędzie się 12 stycznia 2020 roku. Jaki będzie cel najbliższej zbiórki? Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra będzie skupiać się przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej, jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

Aby operacje były skuteczne, bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe.

Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku są planowane zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Kilka dni temu ruszyła rejestracja wolontariuszy online. Za pomocą strony internetowej można samodzielnie uzupełnić formularz zgłoszeniowy.

W ciągu 27. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1142 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39