WOT. Teraz pójście w kamasze jest jeszcze prostsze

2021.02.03 13:57
Obowiązuje już nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej. W praktyce oznacza to, że kandydaci do terytorialnej służby wojskowej przejdą uproszczoną rekrutację.
WOT. Teraz pójście w kamasze jest jeszcze prostsze
Fot: WOT

Weszły w życie przepisy upraszczające procedurę rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej.

Do tej pory każdy kandydat, który mimo tego, że miał orzeczoną zdolność fizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej (tzw. kategoria zdrowia), musiał przechodzić dodatkową komisję lekarską. Z punktu widzenia ochotnika wiązało się to z koniecznością wygospodarowania czasu wolnego oraz podróżą do siedziby wojskowej komisji lekarskiej. Dla województwa podlaskiego te komisje mieszczą się w Ełku i Warszawie.

Teraz natomiast, dzięki zmianom przepisów, kandydaci do terytorialnej służby wojskowej nie muszą już przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej. O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia wpisana do książeczki wojskowej.

Z kolei bez zmian pozostają regulacje dotyczące badań psychologicznych.

Wszyscy ochotnicy, zarówno ci, którzy nie mają orzeczonej kategorii zdrowia (najczęściej kobiety), jak i osoby, które posiadają kat. A, mogą przejść komplet badań (psychologicznych – wszyscy ochotnicy, lekarskich – tylko osoby bez określonej kategorii zdrowia) w Wojskowych Centrach Rekrutacji, które organizowane są przez Wojskowe Komendy Uzupełnień (szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych WKU).

Najbliższe szkolenia kandydatów do terytorialnej służby wojskowej odbędą się od 12 do 27 marca (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz od 20 do 27 marca (żołnierze rezerwy).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

545 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39