Wóz paszowy, siatka i stopki meblowe - tu szukają innowacji podlaskie firmy

2022.11.08 16:20
4 firmy z województwa podlaskiego otrzymają unijne dofinansowanie na wdrożenie nowości produktowych.
Wóz paszowy, siatka i stopki meblowe - tu szukają innowacji podlaskie firmy
Fot: GAMA GROUP Szepietowscy

Zarząd województwa podlaskiego przyznał kolejne 4 dotacje w ramach konkursu dotyczącego wdrażania nowości produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Każda z tych chce prowadzić na rynek zupełnie inny produkt.

Spółka GAMA GROUP Szepietowscy swoją dotację w wysokości blisko 4 mln zł przeznaczy na rozpoczęcie seryjnej produkcji nowego wozu paszowego z innowacyjnym układem mieszania. To rozwiązanie pozwoli zwiększyć wydajność i jakość produkcji zwierzęcej, skróci czas obsługi zwierząt oraz ograniczy stratę paszy. Proces produkcji będzie ekologiczny, energooszczędny, obniżający koszty eksploatacji i koszty żywienia zwierząt. Koszt przedsięwzięcia to ponad 9,8 mln zł.

Przedsiębiorstwo PIMAR - PLASTICS Siebiesiewicz kupi specjalistyczne maszyny oraz oprogramowanie do produkcji stopek (nóg) meblowych. Będą to produkty udoskonalone, posiadające właściwości przeciwdrobnoustrojowe, cechujące się podwyższoną odpornością na obciążenia i dzięki temu wyższą wytrzymałością na ściskanie i ścieranie. Koszt inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego dotacja pokryła ponad milion.

Spółka WALD-GOLD za blisko 2 mln dotacji zainwestuje w produkcję innowacyjnej siatki rolniczej. W tym celu kupi linię produkcyjną do wytłaczania folii wraz z oprogramowaniem. Będzie to produkt o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych oraz zwiększających wytrzymałość. Wcześniej przeprowadzi prace badawczo-rozwojowe, aby wytypować najodpowiedniejsze materiały. Koszt całego projektu to blisko 4,7 mln zł.

Natomiast Mydlarnia 4SZPAKI dotację przeznaczy m.in. na zestaw do pozyskiwania ekstraktów, system do zarządzania produkcją oraz projekt wzorniczy opakowań. Zmodernizuje także systemy wody i wentylacji w laboratorium. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie ponad 800 tys. zł, udzielona dotacja to ponad 360 tys. zł.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, wszystkie dotowane projekty zakładają wzrost sprzedaży eksportowej w związku ze zmianami w obszarze produkcji. W tym roku dofinansowano wdrożenie nowości przez 11 firm z regionu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

348 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39