Wracają autobusy nocne w Białymstoku. Od kiedy?

2024.03.21 08:30
Z tej wiadomości z pewnością ucieszą się młodzi białostoczanie, ale nie tylko - na ulice miasta niebawem ponownie wyruszą autobusy komunikacji nocnej.
Wracają autobusy nocne w Białymstoku. Od kiedy?
Fot: Adam Ludwiczak / UM Białystok

Ponownie realizowane będą nocne kursy autobusów miejskich

Prezydent Tadeusz Truskolaski - podczas prezentacji nowo zakupionych pięciu autobusach Solaris - zapowiedział ponowne uruchomienie nocnych linii.

- Dzięki zakupowi tych autobusów są lepsze możliwości do uruchomienia komunikacji nocnej, co chcemy zrobić od 1 maja, czyli w 20-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówił prezydent i dodawał: - Będzie to program pilotażowy. Jeżeli białostoczanie będą nimi zainteresowani, to komunikacja zostanie z nami na dłużej.

Nie ma jeszcze szczegółów, ale prawdopodobnie będzie ona funkcjonowała na tych samych zasadach, co wcześniej - nocą z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.

Flota KPMK się powiększyła

Jak już wspomnieliśmy, spółka Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zakupiła pięć autobusów Solaris Alpino – krótszych i węższych od autobusów BKM, jeżdżących do tej pory po ulicach Białegostoku. Liczą one 9 metrów długości i są wyposażone w ekologiczne silniki Euro VI.

Cechują się także lepszą skrętnością, co jest bardzo istotne na wąskich drogach osiedlowych. Planuje się wykorzystywać je do obsługi linii mniej obciążonych, gdzie jest mniej pasażerów.

Pierwsze dwa autobusy z pięciu przyjechały już do Białegostoku. Kolejne trzy dotrą do naszego miasta w ciągu dwóch tygodni. Choć nie są one nowe - mają 5 lat - to zachowano je w bardzo dobrym stanie technicznym.

- Autobusy dostosowujemy teraz do potrzeb mieszkańców Białegostoku. Uzbrajamy je w biletomaty, w kasowniki. Mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu wyjadą na ulice miasta. Będą jeździć na wszystkich liniach, które się do tego nadają, zarówno miejskich, jak i podmiejskich, takich jak 27, 6, a gdy będzie wprowadzona komunikacja nocna, to świetnie będą się do tego nadawać - wyjaśniał Marcin Moskwa, prezes Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Zakupione autobusy zabiorą na pokład ponad 50 osób. Mają 27 specjalnie zaprojektowanych miejsc siedzących odpowiadającym dłuższym przejazdom, są także miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone są też w pełną informację pasażerską oraz klimatyzację.

Po wprowadzeniu ich do użytku wycofane zostaną 17-letnie autobusy Man z 2007 roku, które są już znacznie wyeksploatowane. Jeśli nowe autobusy sprawdzą się w użytkowaniu, rozważona zostanie możliwość zakupu kolejnych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl
864 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39