Wracamy do tego, co było. Punkty karne znów będą kasować się po roku

2023.09.11 11:28
Kierowcy muszą przygotować się na kolejne zmiany w przepisach. Tym razem powinni być z nich jednak zadowoleni, gdyż sprawiają one, że o przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych będzie trudniej.
Wracamy do tego, co było. Punkty karne znów będą kasować się po roku
Fot: pixabay

Przez kilkanaście ostatnich miesięcy nie było możliwości redukowania punktów karnych za pomocą specjalnych szkoleń organizowanych przez WORD-y, a ponadto niefortunne "oczka" znikały z konta kierowców dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu. W ostatnim czasie Sejm wycofał się jednak z takich zmian i w przepisach prawa o ruchu drogowym znów wprowadził modyfikacje. Ich efektem jest to, że po prostu w kwestii punktów karnych wracamy do tego, co było.

Tak więc od 17 września 2023 r. ponownie punkty karne kasowane będą z konta kierowcy po 12 miesiącach, a ponadto znów pojawi się możliwość redukcji 6 "oczek" za pomocą kursu reedukacyjnego. Szkolenie będzie miało formę 8-godzinnego wykładu (8x45 minut), a dodatkowo - co jest nowością - konieczne ma być zaliczenie ćwiczenia praktycznego polegającego na awaryjnym hamowaniu przy prędkości 30-50 km/h. Oczywiście szkolenie można odbyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

A co z osobami, które nagięły przepisy ruchu drogowego w ostatnim czasie i posiadają punkty karne z datą ich przedawnienia dłuższą niż rok? Otóż, jak to się popularnie mówi, prawo nie działa wstecz. Tacy kierowcy nie mogą liczyć na przyspieszenie likwidacji punktów karnych. Zgodnie z planowanymi zmianami po roku skasują się tylko te "oczka", które zostały przyznane za przewinienia popełnione od 17 września 2023 r.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl
1400 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39