WSAP wycofuje wniosek o likwidację

2016.09.15 18:47
W czwartek (15.09) Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku wycofała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek o zgodę na likwidację uczelni.
WSAP wycofuje wniosek o likwidację
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

WSAP wysłał do resortu nauki prośbę o zgodę na likwidację uczelni w sierpniu. Co prawda taki wniosek, ani nawet pozytywna odpowiedź na niego ministra, nie oznaczałyby, że szkoła przestanie istnieć. Uczelnia pozwolenie na likwidację mogła mieć, ale wcale nie musiała z niego skorzystać. Co więcej, decyzja o jej zamknięciu mogłaby zapaść nawet w przeciągu roku.

Teraz WSAP wycofał się nawet z ewentualności rozwiązania. Doniesienia o zamknięciu placówki spowodowały lawinę telefonów od potencjalnych studentów.

- Jeszcze prowadzimy nabór, w październiku rozpoczynamy rok akademicki - zapewnił prorektor WSAP dr Jacek Pietraszewski.

W rozmowie z nami Pietraszewski nie chciał jednak jednoznacznie wskazać, co tak naprawdę zadecydowało o wycofaniu wniosku.

- Nowe plany będą podane niebawem, już się realizują - mówił enigmatycznie i zapowiadał, że o pomyśle na rozwój uczelnia poinformuje w przeciągu tygodnia.

W miniony poniedziałek przedstawiciele WSAP nie ukrywali, że mają kłopoty finansowe. Dlatego szczególnie ważnym posunięciem jest dla nich sprzedaż Pałacyku Lubomirskich - zabytkowego obiektu należącego do uczelni, a w tej chwili niewykorzystywanego. Jest wystawiony na sprzedaż za cenę 4 mln zł. Jego zbycie pozwoliłoby szkole na spłatę kredytu zaciągniętego kilka lat temu na dobudowę nowego skrzydła oraz zagwarantowałoby pieniądze na rozwój.

Prorektor WSAP pytany, czy to sprzedaż pałacyku zadecydowała o wycofaniu wniosku o likwidację, odpowiadał, że nie.

- Jeszcze trwają negocjacje dotyczące sprzedaży - mówił, ale szczegółów rozmów z zainteresowanymi kupcami nie podawał, zasłaniając się tajemnicą biznesową.

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej istnieje w Białymstoku od 1996 r. Powstała z inicjatywy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W 1998 r. kupiła od miasta ze znaczną bonifikatą (z uwagi, że był przeznaczony na cele edukacyjne) XIX-wieczny pałacyk.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1179 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39