Współczesny Kopciuszek w BTL

2009.11.26 00:00
- Nie często tak klasyczne sztuki jak "Kopciuszek" mają premiery w Białostockim Teatrze Lalek - powiedział Marek Waszkiel, dyrektor teatru. Czy jednak "Kopciuszek" będzie dokładnie taki, jakiego wszyscy znamy?

Spektakl powstał w wyniku współpracy z artystami z Białorusi. Reżyserem jest Oleg Żugżda, dyrektor artystyczny teatru w Grodnie, reżyser i aktor. Scenariusz spektaklu stworzono na motywach baśni Charlessa Perrault, braci Grimm, Jewgienija Szwarca. Reżyser przeniósł bajkę do współczesnego hotelu. Akcja "Kopciuszka" rozwija się jednocześnie na dwóch planach: realistycznym i lalkowym.

Kopciuszek jest pokojówką, która śni bajkę. Jest ona skierowana głównie do dzieci, gdyż grają w niej kolorowe, baśniowe lalki (ich twórcą jest Walerij Raczkowskij z Mińska, autor scenografii do przedstawienia dyplomowego studentów Akademii Teatralnej "Wiśniowy sad"). Natomiast aktorzy ubrani w czarno - białe, eleganckie kostiumy inspirowane modą z początku XX wieku, są elementem świata dorosłych. Celem reżysera było stworzenie spektaklu dla całej rodziny, zapewnienie dobrej zabawy dla dzieci i rodziców. Autorką strojów jest Nadieżda Jakolewa, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku i historyk sztuki.

- Jest to spektakl antykryzysowy, główna myśl mówi, że nic straconego. Finał bajki jest przecież radosny - opowiada reżyser Kopciuszka.

Tak też będzie i w Lalkach. Całość skończy się wielkim balem, w którym wezmą udział wszystkie dzieci. Spektakl jest propozycją choinkową skierowaną do szkół i przedszkoli. Księcia Latynosa zagra Jacek Dojlidko, a Kopciuszka - Agnieszka Sobolewska. Tańcząc tango rozpoczną bal choinkowy. Muzykę do spektaklu stworzył Paweł Kudrasiewicz, a wykona ją pięcioosobowa orkiestra aktorów białostockich Lalek. Premiera spektaklu już 4 grudnia.

MAG

1632 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39