Wszystkich Świętych - jak pracują sklepy i galerie handlowe?

2023.10.31 12:37
1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia lepiej nie planować żadnych zakupów, ponieważ sklepy i galerie handlowe będą zamknięte.
Wszystkich Świętych - jak pracują sklepy i galerie handlowe?
Fot: MZ

1 listopada w Kościele katolickim przypada uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wszyscy udają się na groby bliskich, by zapalić znicze na grobach swoich bliskich. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Wówczas obowiązuje zakaz handlu. Tego dnia nie zrobimy zakupów m.in. w Biedronce, Aldi, Lidlu, Auchan, czy jakimkolwiek innym większym sklepie.

Gdzie na zakupy we Wszystkich Świętych?

W przypadku, naprawdę pilnych zakupów, można poszukać niewielkich, osiedlowych sklepików, gdzie za kasą staną ich właściciele. Takie tzw. "osiedlówki", często są otwarte w niedziele i święta, ponieważ jest to okazja na większy zarobek. Czynne będą też niektóre sklepy oraz niektóre franczyzowe, takie jak Carrefour Express czy Żabka. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja, czy dany sklep będzie otwarty w święta, należy do jego właściciela (bądź franczyzobiorcy).

Niektóre sklepy przed dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu, decydują się wydłużyć swoje godziny pracy. W przypadku Wszystkich Świętych na taki krok zdecydowała się Biedronka, która 30 i 31 października będzie czynna do godz. 23.00. W większości sieci będą jednak obowiązywały standardowe godziny otwarcia.

Trzeba także pamiętać, iż zakaz handlu nie dotyczy placówek użyteczności publicznej, czyli m.in. aptek, stacji paliw, restauracji bądź kawiarni. 1 listopada można też będzie wybrać się do kina. Filmy będą wyświetlane tak jak w inne dni.

Jak wynika z obowiązujących przepisów: "kto, wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1 tys. do 100 tys. zł". 

W czwartek (2 listopada) sklepy i galerie handlowe będą czynne jak w każdym innym dniu roboczym.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

966 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39