Wykorzystać potencjał Kanału Augustowskiego. Pierwsze spotkanie polsko-białoruskiej grupy

2016.12.16 19:24
W piątek (16.12) odbyło się pierwsze posiedzenie polsko-białoruskiej grupy ds. rozwoju Kanału Augustowskiego. Podczas jej prac mają powstać rozwiązania, które pomogą w pełnym wykorzystaniu potencjału turystycznego tego miejsca.
Wykorzystać potencjał Kanału Augustowskiego. Pierwsze spotkanie polsko-białoruskiej grupy
Fot: MN

Od 1 maja tego roku funkcjonuje przejście graniczne Rudawka/Lesnaja na Kanale Augustowskim. Jest to jedyne rzeczne przejście na wschodzie Polski. Odbywa się tam turystyczny ruch bezwizowy.

Zarówno strona polska, jak i białoruska chcą wykorzystać potencjał tej atrakcji turystycznej. W tym celu powołano grupę roboczą, która ma opracować plan rozwoju Kanału Augustowskiego. W piątek odbyło się pierwsze spotkanie.

- Ten potencjał, jaki jest w Kanale Augustowskim, chcemy w sposób maksymalny wykorzystać w aspekcie turystycznym i promocyjnym. Naszym wspólnym celem jest, aby ta marka Kanału Augustowskiego nie była tylko marką regionalną, ale w wymiarze europejskim – tłumaczy członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk.

Mimo że było to pierwsze spotkanie, podjęto kilka ważnych decyzji, które jednak dopiero są podwalinami przyszłych działań.

- Spotkanie grupy roboczej było poświęcone skatalogowaniu spraw niezbędnych do wielorakiego wykorzystania Kanału Augustowskiego, omówieniu zadań, które każda ze stron powinna zrealizować, omówieniu wspólnych przedsięwzięć związanych z promocją kanału i przygotowań do wielkiej majówki na kanale, kiedy przejście graniczne Rudawka/Lesnaja wznowi swoją działalność - wymienia Dyjuk.

Z możliwości bezwizowego przejścia do tej pory skorzystało ponad 2 tys. osób. Strona białoruska chce, aby turyści czuli się komfortowo w rejonie Kanału Augustowskiego i Grodna. Na stronie www.grodnovisafree.by/pl można zapoznać się z informacjami na temat atrakcji turystycznych i zasad przekraczania granicy. Będą tam również zawarte informację na temat usług hotelowych i gastronomicznych.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1729 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39