Dom

Wymiana licznika prądu - kto jest odpowiedzialny?

2024.07.05 06:55
Zgodnie z prawem, licznik energii elektrycznej powinien znajdować się w każdym domu. Dzisiaj dowiesz się, kiedy trzeba go wymienić i kto za to odpowiada. Wyjaśnimy także, z jakimi obowiązkami dla klienta, związana jest taka wymiana.
Wymiana licznika prądu - kto jest odpowiedzialny?

Kiedy trzeba wymienić licznik?

To, jak często należy wymieniać licznik energii elektrycznej, zależy od dwóch kwestii: jego rodzaju oraz mocy nominalnej. Zgodnie z prawem, jakie obowiązuje w naszym kraju, liczniki indukcyjne o mocy do 30 kW wymienia się co 8 lat. Urządzenia, których moc indukcyjna przekracza 30 kW, oraz liczniki elektryczne należy wymienić co 15 lat. Licznik może zostać wymieniony na wniosek zakładu energetycznego, jeśli jest zepsuty. Jest to możliwe także na wniosek klienta, jednak w tym przypadku wiąże się to z opłatą.

Obecnie w Polsce trwa wymiana liczników energii elektrycznej na modele inteligentne. Czym różnią się one od tradycyjnych liczników energii elektrycznej? Przede wszystkim umożliwiają odczyt zdalny. Dane na temat zużycia energii automatycznie trafiają do dostawcy. Oznacza to, że pracownik, nie będzie już musiał osobiście odczytywać stanu liczników. Eliminuje to także możliwość nadużyć i podawania fałszywych stanów licznika.

Rozwiązanie takie ma też inne korzyści. Klienci będą mogli na bieżąco kontrolować, ile energii zużywają w swoich domach. W związku z przejściem na modele inteligentne dostawcy energii mają obowiązek wymienić liczniki u wszystkich klientów do końca 2028 roku.


Kto odpowiada za wymianę licznika energii elektrycznej?

W naszym kraju obowiązek wymiany liczników (także w przypadku wymiany na modele inteligentne) spoczywa na dostawcy energii elektrycznej. To firmy dostarczające energię ponoszą koszty związane z zakupem, montażem i wymianą licznika.

Klienci zapłacą tylko w przypadku, jeśli to oni złożą wniosek o wymianę urządzeń, szybciej, niż w przewidywanym przez dostawcę terminie. Może się np. zdarzyć, że klient życzy sobie przenieść licznik w inne miejsce. Koszty są wówczas zbliżone, do tych przy standardowym montażu. Cena uzależniona jest od miejsca instalacji i rodzaju licznika. Zazwyczaj koszt wymiany licznika wynosi kilkaset złotych.

Rozważasz lub jesteś w trakcie zmiany sprzedawcy energii? Sprawdź, jak powinna przebiegać zgodnie z prawem, aby zadbać o wszystkie kwestie, również wymianę licznika na czas: reo.pl/pl/informacje/biznes-i-prawo/11/zmiana-sprzedawcy-energii-jak-powinna-przebiegac-zgodnie-z-prawem-poradnik


Jak przebiega wymiana licznika energii elektrycznej?

Dostawcy energii elektrycznej stopniowo przeprowadzają wymianę liczników u swoich odbiorców na modele inteligentne. Klienci nie muszą być obecni podczas takiej wymiany. Jednak istnieje kilka kwestii, dotyczących obowiązku klienta i dostawcy, z których należy zdawać sobie sprawę:


Wymiana licznika - obowiązki klienta

Wymiana liczników ma charakter obowiązkowy. Jej celem jest usprawnienie rozliczeń z klientami oraz umożliwienie im lepszego monitorowania zużycia energii. Dzięki nowym, inteligentnym licznikom, użytkownicy będą mieli większą kontrolę nad swoim zużyciem energii. W ten sposób będą mogli zaplanować oszczędności. W przypadkach, gdy licznik znajduje się wewnątrz mieszkania, klient ma obowiązek umożliwić dostęp do urządzenia pracownikowi firmy energetycznej, po to, aby mógł on je wymienić.


O czym powinien poinformować dostawca?

Dostawca energii ma obowiązek poinformować Cię o terminie wymiany licznika. Cały proces nie jest specjalnie czasochłonny. Zwykle trwa on około 20 minut i wiąże się z krótką przerwą w dostawie prądu. O tym, kiedy dokładnie nastąpi wymiana, dowiesz się od swojego dostawcy. Zwykle na jego stronie znajduje się harmonogram.

Wymiana licznika energii elektrycznej na inteligentny model jest bardzo korzystna dla klientów. Zazwyczaj nie jest ona związana z koniecznością opłat, a może przynieść spore oszczędności. Nie będzie już więcej zaskoczenia wysokością rachunku. Po wymianie będziesz mógł na bieżąco monitorować, ile prądu zużywa Twoje gospodarstwo domowe. Teraz będziesz mógł zoptymalizować zużycie energii tak, aby zaoszczędzić, jak najwięcej!

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]


690 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39