Wynalazek z Politechniki Białostockiej nagrodzony przez ministra nauki

2018.07.18 13:33
Hermes, czyli hybrydowa przystawka do napędu wózka osoby niepełnosprawnej skonstruowana przez studentów Politechniki Białostockiej, po raz kolejny została doceniona. Tym razem wynalazek wyróżnił minister Jarosław Gowin.
Wynalazek z Politechniki Białostockiej nagrodzony przez ministra nauki
Fot: Politechnika Białostocka

Dyplom twórcom Hermesa przesłał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin. To m.in. efekt udziału młodych konstruktorów w Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG w Katowicach.

Hermes powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Jest to nowoczesna, lekka przystawka do wózka inwalidzkiego, wyposażona w napęd elektryczny i ręczny.

Projekt został zrealizowany w studenckim kole naukowym Orthos na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Skonstruował go zespół w składzie: dr hab. inż. Jarosław Sidun, prof. nzw. (opiekun studenckiego koła naukowego Orthos), mgr inż. Mateusz Darmofał (kierownik, odpowiedzialny za modele 3D i dokumentację techniczną), inż. Krzysztof Danowski (modele 3D i dokumentacja techniczna), inż. Paweł Carewicz, mgr inż. Gustaw Antypiuk (wykonanie prototypu) oraz inż. Hubert Gudalewski (zaopatrzenie).

Dzięki przystawce, wózek osoby niepełnosprawnej może być napędzany ręcznie, poprzez mechanizm korbowy zawarty w kierownicy albo dzięki programowalnemu silnikowi elektrycznemu z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania. Napęd elektryczny umożliwia kontynuowanie jazdy w przypadku zmęczenia oraz ułatwia pokonywanie nierówności powierzchni i krawężników. Przy pełnym naładowaniu użytkownik może przejechać nawet do 40 km.

Konstruktorzy Hermesa założyli firmę Protocut, która w ubiegłym roku, podczas czwartej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku znalazła się w finałowej dziesiątce TOP Start-up Polski Wschodniej 2017. Projekt zwyciężył również w kategorii Technika w konkursie Technotalent 2017 zorganizowanym przez Fundację Techotalenty.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39