Wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Jak poszło?

2019.06.14 13:32
Na początku kwietnia uczniowie klas III gimnazjum oraz klas VIII szkół podstawowych napisali egzaminy kończące ich naukę w tych placówkach. W piątek (14.06) poznali wyniki.
Wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty. Jak poszło?
Fot: pixabay.com

Są już wstępne wyniki egzaminów

Egzamin gimnazjalny i klas VIII szkół podstawowych odbył się w kwietniu. Uczniowie, którzy z różnych przyczyn (losowych bądź zdrowotnych) nie mogli do niego przystąpić, napisali test na początku czerwca.

W całym kraju do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło około 345 tys. uczniów, a do egzaminu ósmoklasisty – ok. 372,2 tys. osób.

Uczniowie zmierzyli się z częścią humanistyczną (tu rozwiązywali zadania z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie), matematyczno-przyrodniczą (biologia, chemia, fizyka, geografia oraz matematyka) oraz z języka obcego nowożytnego – na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym.

Jak pokazują wyniki, młodzież nieźle poradziła sobie z interpretacją oraz analizą tekstów kultury. W przypadku matematyki najlepiej poszła umiejętność odczytywania i interpretowania informacji przedstawionej za pomocą wykresu funkcji. Co ciekawe, jeśli chodzi o język obcy, najmniej problemów było z zadaniami ze słuchu. A co sprawiło najwięcej trudności? Z pewnością zadanie sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowe (język polski), chronologia historyczna i zadanie "na dowodzenie" (matematyka).

Byli uczniowie, którym udało się uzyskać wynik najwyższy, czyli zdobyć 100% punktów. Najwięcej takich szczęśliwców było z języka angielskiego (poziom podstawowy) – 35 613 uczniów, historii i WOS-u – 2455 uczniów, z języka polskiego - 1500 uczniów, z przyrody - 2015 uczniów, matematyki – 2325 uczniów. 1049 osób ze wszystkich egzaminów (gimnazjalnych) uzyskało od 90 do 100% punktów możliwych do zdobycia. Z kolei w przypadku egzaminu ósmoklasisty było ich 6417.

A jak w Podlaskiem?

W naszym regionie do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 10730 osób, zaś do egzaminu gimnazjalnego – 10239.

W przypadku egzaminu gimnazjalnego młodzież z testu z języka polskiego zdobyła średnio 63% punktów. Dużo gorzej poszła matematyka, tu średnia wynosi 43%. Z historii i WOS-u otrzymała średnio 59%, a z przyrody, chemii, fizyki i biologii - 49%. Dość dobrze poszedł język angielski, tu średnia wyniosła 68%.

Jeśli chodzi o egzamin ósmoklasisty, to średni wynik z języka polskiego to 63%, z matematyki - 45%, a z języka angielskiego – 59%.

Warto wspomnieć, że młodzież napisała egzamin gimnazjalny po raz ostatni (od tego roku już ich nie będzie), z kolei ósmoklasisty – po raz pierwszy.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1387 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39