Wyniki II tury wyborów. Prezydentem Białegostoku pozostanie Tadeusz Truskolaski

2014.11.30 00:00
Podsumowano głosy z wszystkich komisji wyborczych w Białymstoku. Prezydentem stolicy Podlasia przez kolejną kadencję będzie Tadeusz Truskolaski.
Wyniki II tury wyborów. Prezydentem Białegostoku pozostanie Tadeusz Truskolaski
Fot: Grzegorz Chuczun

Truskolaski z dużą przewagą

Przed godz. 1.00 w nocy Miejska Komisja Wyborcza w Białymstoku zakończyła liczenie głosów z wszystkich komisji obwodowych.

Oficjalnie wiadomo, że w kadencji 2014-2018 w Białymstoku będzie rządził Tadeusz Truskolaski. Uzyskał on 63,76% głosów. Jana Dobrzyńskiego poparło 36,24% wyborców. W sumie na kandydata PiS oddano 31 213 ważnych głosów, a na niezależnego - 54 920.

1 223 głosy (1,40%) były nieważe - na kartach do głosowania zaznaczono obu kandydatów lub żadnego z nich.

Frekwencja w Białymstoku była bardzo niska - wyniosła 38,5%. Zarówno przebieg wyborów, jak i liczenie głosów, odbyło się bez problemów.

Po raz trzeci

Po pierwszych doniesieniach o zwycięstwie Truskolaskiego, napisał on na swoim Twitterze: "Wszystkim białostoczanom serdeczne podziękowania za udział w wyborach oraz za głosy oddane na moją osobę. Nie zawiodę".

Tadeusz Truskolaski będzie prezydentem Białegostoku trzecią kadencję z rzędu. W 2006 r. wygrał wybory w II turze. Wówczas startował z listy Platformy Obywatelskiej jako stosunkowo mało znany działacz, nie był szczególnie zaangażowany w politykę. Cztery lata temu, także wystawiony przez PO, pokonał w wyborach prezydenckich swoich rywali już w I turze. Wtedy zdobył ponad 68% głosów.

W tegorocznych wyborach samorządowych Truskolaski startował z własnego komitetu. Dwa tygodnie temu był o włos od zwycięstwa - uzbierał 49,37% głosów. Jego kontrkandydat miał poparcie rzędu 34,16%. Można przyjąć, że 30 listopada na Jana Dobrzyńskiego zagłosowały te same osoby, co w czasie wyborów 16 listopada. Urzędującemu prezydentowi udało się przyciągnąć wyborców pozostałych kandydatów.

Tadeusz Truskolaski w swojej kampanii wyborczej podkreślał przede wszystkim zmiany, jakie zaszły w Białymstoku w czasie jego rządów. Na najbliższe 4 lata obiecywał inwestycje w transporcie, m.in. budowę Trasy Niepodległości, oświacie, zaznaczał też potrzebę wsparcia rodzin (więcej na temat programu: Komitet Tadeusza Truskolaskiego obiecuje dziesiątki inwestycji ).

Bez zmian także w Suwałkach

Zmian nie będzie również w magistracie w Suwałkach. Większość zdobył niezależny Czesław Renkiewicz, który wygrał z Grzegorzem Gorlo z PiS.

Natomiast Mariusz Chrzanowski z PiS będzie nowym prezydentem Łomży. Pokonał urzędującego Mieczysława Czerniawskiego z SLD Lewica Razem.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1177 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39