Wypłata czternastej emerytury - kiedy pieniądze trafią do emerytów?

2023.08.21 15:44
Już niebawem emeryci mogą spodziewać się czternastych emerytur. Kiedy będzie wypłacane świadczenie?
Wypłata czternastej emerytury - kiedy pieniądze trafią do emerytów?
Fot: ZUS

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wypłata czternastej emerytury jest planowana już we wrześniu. Jak informował przed kilkoma dniami Jarosław Kaczyński, świadczenie w tym roku ma wynieść 2200 zł netto i tzw. „czternastka” trafi do osób, których emerytura nie przekracza 2900 zł. W przypadku wyższych świadczeń będzie obowiązywała zasada: złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatkowa emerytura proporcjonalnie będzie zmniejszana. 

Jeśli chodzi o dokładną datę wypłaty "czternastek", to niebawem ma ona zostać podana w rozporządzeniu Rady Ministrów. 

Po raz pierwszy czternaste emerytury wypłacono w 2021 r.  19 lipca tego roku, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą dodatkowe pieniądze mają być wypłacane emerytom rokrocznie.  Zgodnie z nią termin, w którym seniorzy dostaną świadczenie, będzie co roku określany do końca października przez rozporządzenie Rady Ministrów. 

"Czternastka" przyznawana jest urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus, czy też renty inwalidzkiej. Warto podkreślić, że dodatkowe świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego, pobrana zostanie tylko składka zdrowotna.

Należy jednak mieć na uwadze, że dodatkowych pieniędzy nie dostaną osoby, które mają zawieszone prawo do pobierania świadczenia (np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania). 

Aby dostać świadczenie, nie trzeba składać żadnych dokumentów. To ważna informacja, bowiem oszuści mogą oferować wypełnienie "odpowiednich wniosków", które posłużą im do wyłudzenia danych osobowych.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1051 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39