Wyprzedź chorobę. Profilaktyka może uratować życie

2021.10.14 12:16
Profilaktyka przyczynia się do zdiagnozowania choroby na jej wczesnym etapie, gdy jeszcze nie zrobiła spustoszenia w organizmie. Białostocki lekarz prof. Piotr Knapp oraz dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński zachęcają osoby po 40. roku życia do skorzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus".
Wyprzedź chorobę. Profilaktyka może uratować życie
Fot: Pixabay

Profilaktyka umożliwia szybkie wykrycie

Rozpoznanie choroby na samym początku jest niezmiernie ważne, ponieważ to profilaktyka umożliwia wykrycie schorzenia, gdy jeszcze nie daje żadnych objawów.

– Jeśli czujemy się zdrowi, jesteśmy nieśmiertelni – mówi prof. Piotr Knapp, białostocki ginekolog i położnik. - Niestety, z każdym rokiem przybywa nam lat, a u niektórych pojawiają się kłopoty ze zdrowiem. Wychodząc naprzeciw tym problemom, razem z dyrektorem Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Maciejem Olesińskim zapraszamy wszystkie osoby powyżej 40. roku życia do skorzystania z bezpłatnego Programu Profilaktyka 40 Plus - dodaje.

Profilaktyka przyczynia się do zdiagnozowania choroby na jej wczesnym etapie, gdy jeszcze nie zrobiła spustoszenia w organizmie. Wprowadzone wtedy leczenie jest efektywniejsze, niezbyt dokuczliwe dla pacjenta. Gdy nie badamy się regularnie, łatwo przeoczyć zmiany w organizmie. A w sytuacji, gdy choroba jest objawowa, a leczenie jest inwazyjne, często lekarze nie są w stanie pomóc.

– Musimy pokonać więc swoją niechęć oraz lenistwo i zgłaszać się na okresowe badania kontrolne. Sprawdzenie poziomu cukru, ciśnienia, cholesterolu, wykonywanie cytologii i mammografii to powinien być standard. To jest nasze życie i zdrowie. Nie zmarnujmy go. Badajmy się – zachęca białostocki ginekolog prof. Piotr Knapp.

Z kolei Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ uważa, że badać należy się nie tylko wtedy, gdy coś nam dolega.

– Wiele chorób np. kardiologicznych czy onkologicznych na wczesnym etapie nie ma niepokojących objawów, ale można je wykryć dzięki prostym badaniom. Programy profilaktyczne są bezpłatne dla grup wiekowych, które są objęte ryzykiem zachorowania na daną chorobę, np. panie w wieku 50-69 lat powinny skorzystać z bezpłatnej mammografii, kobiety powyżej 25. roku życia z bezpłatnej cytologii. Najnowszym programem profilaktycznym, do którego zapraszamy jest Profilaktyka 40 Plus, czyli pakiety badań dedykowane osobom powyżej 40. roku życia. Podczas rozmów z przedstawicielkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku oraz Suwalskiej Rady Seniorów, dowiedzieliśmy się, że seniorzy nie wiedzą, że ten program jest również dla nich i że można z niego korzystać bezpłatnie niezależnie od innych zleconych badań - dodaje.

Jak skorzystać z programu?

Aby skorzystać z programu należy wypełnić ankietę "Profilaktyka 40 Plus" umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Najpierw należy wejść w zakładkę – Profilaktyka, a następnie – Ankiety. Po jej wypełnieniu zostanie wysłane e-skierowanie na pakiet badań. Wówczas trzeba zgłosić się na badania w placówce, która realizuje program. E-skierowanie można otrzymać również za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej pod numerem tel. 22 735 39 53.

Wyniki badań będą dostępne na IKP lub w placówce, w której zostały wykonane badania. Następny krok to konsultacja z lekarzem rodzinnym, który może skierować na wizytę do specjalisty.

W ramach programu dostępne są trzy pa­kiety badań - profilaktyka adresowana do ko­biet, mężczyzn oraz pakiet wspólnych badań diagnostycznych.

Pakiet badań dla kobiet za­wiera następujące badania: morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, A1AT, AspAT, GGTP - badania doty­czące oceny funkcji wątroby, poziom kreaty­niny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi oraz krew utajona w kale - metodą immunochemiczną.

Z kolei pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn oprócz wyżej wymienionych badań zawiera dodatkowo badanie prostaty (PSA). Natomiast wspólny pakiet badań diag­nostycznych to: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) i ocena miarowości rytmu serca.

Bezpłatne badania w ramach programu "Profilaktyka 40 Plus" można wykonać w 40 placówkach na terenie województwa podlaskiego. Sprawdź: Mapa placówek.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1589 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39