Wyrok za gwałt na małoletniej. Ksiądz skazany na 5 lat więzienia

2018.05.30 17:37
28-letni ksiądz został ukarany za gwałt na małoletniej. Miejsce odosobnienia tj. klasztor zamieni na więzienie. Spędzi w nim 5 lat.
Wyrok za gwałt na małoletniej. Ksiądz skazany na 5 lat więzienia
Fot: Dorota Mariańska

M. Ł. to młody wikariusz z jednej z podlaskich parafii. Uczył dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Prokuratura zarzuciła mu, że w maju i czerwcu ubiegłego roku podstępem zwabiał dziewczynkę (miała wówczas mniej niż 15 lat) do budynku plebanii, zamykał drzwi na klucz, rozbierał ją i wykorzystywał seksualnie. 28 czerwca ubiegłego roku pełnomocnik prawny Kurii Drohiczyńskiej złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Sprawa trafiła do sądu. Postępowanie, ze względu na dobro dziecka, toczyło się za zamkniętymi drzwiami. Biskup drohiczyński zakazał mężczyźnie "wykonywania wszelkich funkcji kapłańskich". Podjął też decyzję o umieszczeniu go w klasztorze. Wszczęto również postępowanie kościelne.

Natomiast w środę (30.05) 28-letni kapłan został skazany na 5 lat więzienia. Ma także zakaz zbliżania się do małoletniej na mniej niż 50 m. Nie może się z nią kontaktować w jakiejkolwiek formie przez najbliższe 10 lat.

Poza tym Sąd Okręgowy w Białymstoku orzekł wobec wikariusza 15-letni zakaz wykonywania pracy związanej z edukacją i opieką nad dziećmi. Zakaz ten dotyczy również prowadzenia tego rodzaju działalności, także w ciągu najbliższych 15 lat.

Środowe orzeczenie jest nieprawomocne. Póki co przedstawiciele władz kościelnych nie chcą wypowiadać się w kwestii wyroku i wikariusza M. Ł.

- To za świeża sprawa, żebym ją komentował – mówi w rozmowie z nami ks. Marcin Gołębiewski, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie.

Jednocześnie Kuria Drohiczyńska, jak zapowiada jej rzecznik, zajmie stanowisko w tej sprawie w ciągu kilku najbliższych dni.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1234 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39