Wystartowały zapisy do jednej z najważniejszych sportowych imprez 2024 roku

2023.12.21 09:42
Fundacja Białystok Biega ogłosiła start zapisów do 11. odsłony PKO Białystok Półmaratonu. Ten odbędzie się 12 maja, ale sporo ma dziać się już dzień wcześniej.
Wystartowały zapisy do jednej z najważniejszych sportowych imprez 2024 roku
Fot: Grzegorz Chuczun

Wszystko zapoczątkuje Bieg Śniadaniowy

PKO Białystok Półmaraton to wydarzenie, które od lat przyciąga biegaczy z całej Polski. Często przyjeżdżają oni całymi rodzinami, bo w programie imprezy każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Poza tym sprzyjający jest termin biegu. W maju Białystok dosłownie tonie w zieleni, a turystyczne perły Podlasia - takie jak Supraśl, Kruszyniany czy Białowieża - są na wyciągnięcie ręki. Nic więc dziwnego, że wielu biegaczy łączy udział w półmaratonie z weekendowym rodzinnym wyjazdem, podczas którego można poznać wyjątkową lokalną kuchnię, bogactwo kulturowe i tradycje.

W 2024 r. cały sportowy weekend rozpocznie się 11 maja od Biegu Śniadaniowego. W Białymstoku z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej osób. Bieg jest darmowy i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Jego trasa liczy około 4 km i prowadzi m.in. białostockimi parkami, w tym urokliwą Aleją Zakochanych. Na mecie na wszystkich czeka zawsze bezpłatny poczęstunek.

- Bieg Śniadaniowy jest na totalnym luzie. Nie ma tutaj pomiaru czasu i rywalizacji, a jego trasę można pokonać w dowolny sposób, niekoniecznie biegnąc. Do udziału zapraszamy wszystkich białostoczan i gości. To nasz sposób na przywitanie się z biegaczami, którzy przyjechali do nas z całej Polski i symboliczny początek biegowego święta, którego już nie możemy się doczekać - mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

Następnie ulice Białegostoku opanują dzieci i młodzież, biorąc udział w imprezie pod nazwą PKO Bieg Juniora. W centrum miasta wytyczone zostaną trasy 100 m, 600 m oraz 1 km, a młodzi zawodnicy w wieku od 2 do 14 lat finiszować będą na wielkiej mecie 11. PKO Białystok Półmaratonu. Biegi zostaną przeprowadzone w formie zabawy, bez rywalizacji, bo tu każdy jest zwycięzcą.

Znów dojdzie do zmagań pod osłoną nocy

Małą zapowiedzią tego, co czeka nas 12 maja, będzie sobotni PKO Nocny Bieg na 5. Punktualnie o godzinie 21.00, przy niezwykle efektownej oprawie laserów i energetycznej muzyce, wystartują zmagania na 5 km, a szybka trasa prowadzić będzie ulicami w centrum Białegostoku. Zawodnicy zakończą rywalizację na reprezentacyjnym Rynku Kościuszki.

- PKO Bieg na 5 to propozycja praktycznie dla każdego, zarówno dla debiutantów, jak i doświadczonych zawodników. Można się pościgać i powalczyć o rekord życiowy, ale wcale nie trzeba. Dajemy uczestnikom aż godzinę na dotarcie do mety, a to oznacza, że jest to wyzwanie w zasięgu również tych, którzy dopiero rozpoczynają biegową przygodę. Wystarczy się zapisać i stanąć na starcie obok tysięcy innych zawodników - podkreśla Grzegorz Kuczyński.

Zapisy wystartowały

Oczywiście wisienką na torcie jest PKO Białystok Półmaraton, flagowa impreza w portfolio Fundacji Białystok Biega. To zawody od lat zaliczane do prestiżowego cyklu Korony Polskich Półmaratonów skupiającego najlepsze biegi na dystansie 21,097 km w kraju.

Bieg wystartuje w niedzielę 12 maja 2024 r. punktualnie o godzinie 10.00. Nie znamy jeszcze dokładnej trasy, ale wiele wskazuje na to, że jej przebieg będzie podobny jak w tym roku. W poprzedniej edycji zawodów to była jedna z najbardziej zielonych półmaratońskich tras w Polsce, która prowadziła przez charakterystyczne miejsca w Białymstoku, takie jak Opera i Filharmonia Podlaska, Pałac Branickich, stadion Jagiellonii czy uniwersytecki kampus położony w sąsiedztwie Lasu Zwierzynieckiego. Na finiszerów tradycyjnie czekać będzie pamiątkowy medal inspirowany kolejną figurą z ogrodów w Pałacu Branickich. Na zakończenie dnia planowane jest Medal Party.

- PKO Białystok Półmaraton to nasze oczko w głowie. Planujemy ten bieg w najdrobniejszych szczegółach i staramy się, aby zawodnikom niczego nie brakowało. Energii do rozwijania imprezy dostarcza nam rosnąca frekwencja i fakt, że wielu biegaczy do nas powraca, często ze znajomymi i rodziną. Naszym półmaratonem żyje cały Białystok, dla wielu mieszkańców to nie jest jeszcze jeden bieg, ale prawdziwe biegowe święto - informuje prezes Fundacji Białystok Biega.

Zapisy na 11. PKO Białystok Półmaraton już ruszyły i prowadzone są drogą internetową. Do końca stycznia można taniej dorwać pakiet startowy na półmaraton, a do końca marca na PKO Bieg na 5. Oczywiście istnieje też możliwość wykupienia obu imprez w jednym pakiecie. Zawodnik, który skorzysta z tej oferty, otrzyma jeden pakiet startowy (z półmaratonu) oraz dwa numery startowe i możliwość rywalizacji na obu dystansach.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1833 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39