Wystawa dla dzieci i dorosłych. Zrodziła się z fascynacji dzieciństwem

2017.05.31 10:55
"Detsky sen" - tak zatytułowana jest wystawa, która zostanie otwarta w czwartek (1.06) w Galerii Arsenał elektrownia.
Wystawa dla dzieci i dorosłych. Zrodziła się z fascynacji dzieciństwem
Fot: materiały organizatora

- Pomysł wystawy "Detsky sen" zrodził się z fascynacji dzieciństwem - najważniejszym okresem życia człowieka. Dzieciństwo (zwłaszcza pierwsze 6 lat życia) jest czasem, kiedy człowiek najszybciej się uczy, jego umysł jest najbardziej chłonny, jest w stanie przyswajać najwięcej informacji. Wynika to z faktu, że mózg dziecka jest bardzo plastyczny i daje się łatwo kształtować - pisze Agata Chinowska, kurator wystawy.

Tematem wystawy "Detsky sen" jest dzieciństwo i jego wpływ na nasze dorosłe życie. Jak lokujemy nasze doświadczenia, wspomnienia z dzieciństwa (często podświadomie) w naszym dorosłym życiu? Tytuł wystawy jest jednocześnie tytułem pracy słowackiej artystki Luci Nimcovej. Tytułowy "detsky sen" to nazwa łodzi, którą 11-letnia Lucia płynęła wraz z przyjaciółmi w corocznym spływie, organizowanym w Humenne na północy Słowacji, miejscowości, z której pochodzi artystka. Inicjatorem akcji "Detsky sen" był miejscowy fotograf i animator kultury Marian Kusik. Wspólnie zbudowano łódź, której ściany zbudowane były z wielkoformatowych zdjęcia autorstwa Kusika, przedstawiających załogę. Po wielu latach, w 2010 r. Nimcova postanowiła powtórzyć "Detsky sen". Zaproszona do udziału w wystawie w czeskiej Pradze zaaranżowała remake sytuacji sprzed ponad 20 lat.

Na wystawie obejrzeć będzie można m.in. obszerną prezentację dzieł Juliana Antonisza; filmy non-camerowe, pantograf do rysowania, książki dla dzieci, pamiętnik Antonisza oraz komiks.

Wernisaż zaplanowano 1 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Arsenał elektrownia. Wystawie towarzyszy szereg działań przygotowanych z okazji Dnia Dziecka. W planach jest m.in. zwiedzanie wystawy, akcja performatywna "Koń wiatru", pokaz filmu "Dzieci z Bullerbyn" i warsztaty tworzenia filmów non-camerowych. Odbędą się one w dniach 2-3 czerwca.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Szczegóły: Wystawa "Detsky sen" w Arsenale

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1656 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39