Wystawa "Przepływ(y)"

dodane dnia: 2022-08-09 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2022-08-12 - 2022-09-18
1113 kilometrów biegu od źródeł po ujście Wisły – wyczyn ultramaratoński i doświadczenie podporządkowane literackiej pracy Małgorzaty Lebdy, w rok od tej przygody rezonuje w całkiem nowy sposób. Wyobraźnia zaczęła się usamodzielniać wobec bodźców, które przed rokiem wprawiły ją w ruch. Również fotograficzne zapisy biegu, jego otoczenia i samej rzeki, autorstwa Rafała Siderskiego, w retrospektywnym oglądzie odrywają się od obserwowalnych faktów a funkcją obrazów coraz wyraźniej staje się budowanie mitu, raczej niż zdawanie sprawy. W interakcji z rzeką, ciałem, przestrzenią i sobą nawzajem, pojawiły się wątki, które oboje, Lebda i Siderski, przez ostatni rok rozwijali autonomicznie.

Narracje konstruowane na potrzeby wystawy – ta wizualna i tekstowa – nie są ostateczną wersją opowieści o poezji lub procesie usytuowanego cieleśnie doświadczania jako elemencie literackiej praktyki. Tym bardziej nie są to narracje o rzece. To raczej robocze i równoległe wobec siebie próby podsumowania trwających nadal, subiektywnych procesów, uruchomionych dzięki towarzyszeniu rzeki. Refleksja dokonywana z dzisiejszej pozycji jest kolejnym ćwiczeniem z uważnego współistnienia z Wisłą, w którym każdy z bytów, wchodzących ze sobą w interakcje, ma zagwarantowaną przestrzeń do tego, by istnieć autonomicznie – by być, czym chce. Również w tym aktualnym układzie odniesień nikt nie uzurpuje sobie prawa do tego, by definiować sens rzeki, dokonywać prób jej literackiego czy wizualnego opisu, podporządkować tekstowi. Wisła, obecna w opowieści jedynie pośrednio, rezonuje w wyobraźni i wrażliwości tych, którzy zdecydowali się z nią współistnieć i w jej towarzystwie uruchomić proces uważnego doświadczania.

Przepływ(y)

Małgorzata Lebda (ur. 1985), poetka, dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik, Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019) i Mer de Glace (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022). Doktorka nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych. Ultramaratonka. We wrześniu 2021 roku przebiegła dystans 1113 kilometrów, od źródeł rzeki Wisły do jej ujścia do Bałtyku (literacki i wizualny reportaż Czytanie wody: Wisła publikowany był na bieżąco w „Piśmie” w 2021 roku). Pracuje nad debiutem prozatorskim. Instagram: @malgosia_lebda.

Rafał Siderski (ur. 1984). Artysta wizualny zajmujący się głównie fotografią. Ukończył studia magisterskie w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, gdzie obecnie pisze doktorat. Jest częścią inicjatywy Albom.pl zajmującej się digitalizacją i pracą na archiwach fotograficznych oraz założycielem stowarzyszenia Rava.Stories zajmującego się promocją fotografii. W 2019 roku wydał książkę Wyjedź Zostań. W wolnym czasie „dokądś” jedzie lub jest „gdzieś”. www.rafalsiderski.com, Instagram: @rafal.siderski.

Przepływ(y)
teksty: Małgorzata Lebda
zdjęcia i materiały wideo: Rafał Siderski
kurator: Michał Sita
aranżacja: Anna Pilawska-Sita
projekt graficzny: Agata Pietraszko
koordynacja: Anna Sierko-Szymańska
tekst cytowany na wystawie ukazał się pierwotnie w „Piśmie. Magazynie opinii” w 2021 roku jako część multimedialnego eseju „Czytanie wody: Wisła” / Projekt „Czytanie Wody: Wisła” był organizowany wspólnie z Fundacją Pismo.

Wystawa dostępna będzie w Galerii im. Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5
wernisaż: 12.08, godz. 17:00
wystawa czynna od 12.08 do 18.09
od wtorku do piątku w godzinach 11:00 - 17:00
w niedziele w godzinach 11:00 - 17:00
w poniedziałki i soboty galeria nieczynna
bilety wstępu: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł
Miejsce imprezy
ul. Wiktorii 5
15-070 Białystok
Imprezy

1405 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39