Wystawa "Skazani na Sybir" z sejmu trafiła do IPN

2011.04.21 00:00
Wystawa kubikowa "Skazani na Sybir. Deportacje obywateli polskich do ZSRS w latach 1940-1941" przygotowaną przez Muzeum Wojska w Białymstoku z gmachu sejmu została w tym tygodniu przewieziona do Centrum Edukacyjnego IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Wystawa "Skazani na Sybir" z sejmu trafiła do IPN
Fot: Muzeum Wojska

- Na wystawie pokazujemy przedwojenne fotografie zesłańców - z pierwszej komunii, dnia ślubu, ze spaceru, zabawy przed domem, wycieczki za miasto. Obok zaś prezentujemy kadry z zesłania - ziemiankę, łapcie, książeczkę do nabożeństwa, czy zdjęcie "babuszki", której jeden z naszych bohaterów zawdzięcza życie - opisują białostoccy muzealnicy.

Ekspozycja ma upamiętnić konkretne wydarzenie historyczne, ale też ukazać siłę ducha, narodowej tradycji, przywiązania do wartości, które pozwoliły zesłańcom przetrwać najgorszą nawet katorgę
w wierności ideałom patriotyzmu i w poczuciu narodowej dumy.

"Skazani na Sybir" była przez tydzień prezentowana w budynku sejmu RP, teraz jest pokazywana w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci narodowej w Warszawie (przy ul. Marszałkowskiej). Pozostanie tam przez 2 tygodnie.

Więcej o wystawie:
Wystawa Muzeum Wojska będzie prezentowana w sejmie

E.S.

1706 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39