Wystawiali fałszywe faktury na 180 mln zł. Zatrzymano 4 osoby

2023.06.14 10:25
Zatrzymano 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Członkowie grupy wystawiali i posługiwali się "pustymi" fakturami w obrocie m.in. środkami ochrony osobistej. Zaniżali w ten sposób należne podatki.
Wystawiali fałszywe faktury na 180 mln zł. Zatrzymano 4 osoby
Fot: KAS Białystok

W wyniku wspólnej akcji funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej oraz policjantów z białostockiego Centralnego Biura Śledczego Policji, przy nadzorze Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, udało się zatrzymać cztery osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Operacja ta została przeprowadzona na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Główną działalnością przestępczej grupy było tworzenie fikcyjnych podmiotów gospodarczych, zwanych popularnie "słupami". Te fałszywe firmy wystawiały faktury, w szczególności za środki ochrony osobistej, takie jak maseczki i rękawiczki jednorazowe. Poprzez ten proceder grupa celowo obniżała wysokość należnych podatków, co doprowadziło do szacowanej straty dla Skarbu Państwa na poziomie około 40 mln zł.

- Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na 180 mln zł. W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty handlowe, telefony oraz nośniki danych informatycznych, które poddawane są dokładnej analizie - poinformował podkom. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Zatrzymane osoby usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty tzw. zbrodni fakturowej, prania pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1747 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39