Wyszło na rację prezydenta. RIO podważyła uchwały rady miasta

2017.08.01 19:05
Regionalna Izba Obrachunkowa nie podzieliła zdania radnych nt. wykonania budżetu miasta za 2016 r. i podważyła uchwały o nieprzyjęciu absolutorium dla prezydenta i niezatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
Wyszło na rację prezydenta. RIO podważyła uchwały rady miasta
Fot: MN
Tadeusz Truskolaski jest usatysfakcjonowany decyzją RIO

Pod koniec czerwca rada miasta, głosami członków klubu Prawa i Sprawiedliwości, podjęła dwie uchwały odnoszące się bezpośrednio do wykonania budżetu za poprzedni rok. Obie były negatywne dla władz miasta. Na wniosek komisji rewizyjnej nie zatwierdzono bowiem sprawozdania finansowego, a co za tym idzie, prezydent Tadeusz Truskolaski nie dostał absolutorium.

We wtorek (1.08) odbyło się posiedzenie kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, które jednogłośnie uchyliło obie uchwały. Oznacza to, że nie będzie ich w obrocie prawnym, a budżet miasta za 2016 r. można uznać za prawidłowo zrealizowany.

- Muszę powiedzieć, że mam ogromną satysfakcję z tego powodu – mówi Tadeusz Truskolaski. - Wielokrotnie podkreślałem, że działania klubu radnych PiS mają wyłącznie charakter polityczny, a nie merytoryczny i to w dzisiejszym orzeczeniu RIO znalazło odzwierciedlenie.

W uzasadnieniu swojej decyzji RIO podkreślała, że ocena komisji rewizyjnej i radnych PiS, którzy ją poparli, była fragmentaryczna i nie wzięto pod uwagę faktu, że przez kilka miesięcy nie można było ogłaszać przetargu, ze względu na to, że zmieniło się unijne prawo o zamówieniach publicznych. Właściwie nie jest to nic nowego, ponieważ już oceniając projekt uchwały, RIO te zastrzeżenia podnosiła. Radni nie dali się jednak wówczas przekonać.

Dzisiejsze postanowienie oznacza, że prezydent nie ma nieudzielonego absolutorium, a więc nie ma podstaw do podejmowania dalszych kroków, czyli np. zwołania referendum odnośnie jego odwołania.

Trzeba przypomnieć, że to trzeci spór prezydenta z radnymi odnośnie wykonania budżetu, od kiedy większość w radzie ma Prawo i Sprawiedliwość. Nigdy jeszcze nie podjęli oni - na tym polu - pozytywnej dla magistratu decyzji. W przypadku uchwał z roku 2015, RIO zdecydowała tak samo, jak dzisiaj. Natomiast rok temu, niejednogłośnie, izba zatwierdziła decyzję radnych.

W drugiej z wyżej wymienionych spraw, 31 sierpnia, rozpocznie się proces przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Białymstoku. Chodzi o to, że Tadeusz Truskolaski zaskarża decyzję rady miasta.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1699 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39