Wywołać PRL. Premiera nowej książki Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku

2012.01.11 00:00
Autorzy książki "Wywołać PRL" zachęcają czytelników, by ćwiczyć pamięć - inicjują grę w przypominanie PRL-u. Jednak próżno szukać w tej grze rozliczania minionej epoki czy skrupulatnych opisów historycznych. Pełno w niej za to ludzi, słów, duchów, wspomnień i fotografii. Może się Państwo dacie wywołać?
Wywołać PRL. Premiera nowej książki Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku
Fot: materiały organizatora

Premiera nowej książki Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku - "Wywołać PRL" - już jutro w Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Autorami tekstów zawartych w wydawnictwie są: Maciej Białous, Justyna Dąbrowska, Katarzyna Niziołek i Małgorzata Skowrońska.

"Długo zastanawialiśmy się nad tytułem niniejszej publikacji" - piszą autorzy. "W końcu pojawił się pomysł: "Wywołać PRL". Tytuł wydał nam się adekwatny z kilku powodów. Wywołać można wszakże film, kliszę fotograficzną. Wywołać można też ducha - czasu, epoki, dawnego życia. W końcu wywołać można też kogoś do odpowiedzi - tu odpowiedzi na nurtujące nas pytania o przeszłość udzielają zdjęcia Mariusza Olkowskiego. Nie jest naszą intencją rozliczenie tamtego czasu, ani jego skrupulatne historyczne opisanie. Nie chcemy potępiać, ani rozśmieszać. Chcemy poruszyć strunę wspomnień i refleksji. Ukazać wieloznaczność i polifoniczność tamtego doświadczenia, w którym tylko w niewielkim stopniu - bo jako dzieci - sami braliśmy udział, a którego małe kawałki Mariusz Olkowski dla nas i kolejnych pokoleń białostoczan zamknął w swoich fotografiach.
Wyłaniający się z kart tej publikacji obraz PRL-u daleki jest od biegunowości: patetyzmu propagandy i absurdu komedii. To obraz "zwykłego życia" uchwyconego w kadrze, zatrzymanego w zapomnianych miejskich przestrzeniach, utrwalonego w językowych dziwolągach, powracającego w anegdotach i legendach. Obraz złożony ze skrawków pamięci i niepamięci, światów zdobytych i porzuconych, ludzi wygranych i przegranych. "Nie, nie, nie, nie, nie, nie, te czasy już nie powtórzą się".

Początek spotkania o godz. 18. W jego trakcie będzie można otrzymać bezpłatny egzemplarz książki.

andy

934 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39