Wywozili śmieci ciężarówką. Zdziwili się na widok policji

2023.09.26 15:41
Policjanci donoszą o zatrzymaniu dwóch mężczyzn związanych z procederem nielegalnego składowania odpadów w gminie Rutki. Obydwaj podejrzani usłyszeli już zarzuty, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
Wywozili śmieci ciężarówką. Zdziwili się na widok policji
Fot: Podlaska Policja

W połowie września policjanci z Komendy Wojewódzkiej zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej przy współpracy z inspektorami ochrony środowiska zatrzymali dwie osoby powiązane z nielegalnym wysypiskiem śmieci w gminie Rutki.

Uwagę funkcjonariuszy zwróciły regularnie zjeżdżające z ekspresowej ósemki samochody ciężarowe. Pojazdy poruszały się lokalnymi drogami w kierunku, w którym zgodnie z ustaleniami mundurowych nie ma żadnych magazynów ani zakładów. Ustalono, że podejrzane ciężarówki zmierzają w stronę nieczynnego już wyrobiska kruszywa.

Wkrótce przyłapano na gorącym uczynku dwóch mężczyzn przebywających na terenie wyrobiska. Jeden z nich to 46-letni kierowca ciężarówki, a drugi to 53-letni operator ładowarki, który zasypywał przywiezione, nielegalne odpady. Obaj sprawcy byli bardzo zaskoczeni na widok policjantów i inspektorów Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Mundurowi zatrzymali mężczyzn bezpośrednio po ich wyładowaniu odpadów do wyrobiska.

Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu i usłyszeli zarzuty składowania odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu człowieka lub grożący obniżeniem jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczeniem w świecie roślinnym lub zwierzęcym. Grozi im za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa nie została jednak zamknięta. Funkcjonariusze dotychczas ustalili, że na tym wyrobisku przestępcy zakopali już co najmniej kilka transportów odpadów w ciągu ostatnich miesięcy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

581 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39